Tarihi Temmuz Enflasyonu, Borsa İstanbul’u Uçurdu!

Tarihi yüksek seviyelere işaret ederek yüzde 9,49 olarak açıklanan Temmuz ayı enflasyonu, Borsa İstanbul’a can suyu oldu. Borsa İstanbul’un işlem görmeye başlamasıyla hemen hemen aynı dakikalarda açıklanan enflasyon verileri, Borsa İstanbul’da son dönemlerde yaşanan rallinin güçlü bir şekilde tekrar canlanmasına yol açtı.

Dün günü 7.258 sevilerinden kapatan Borsa İstanbul, yeni güne 7.300 sınırında başlarken, açılışın ardından bu sınırı aşarak 7.363 seviyesine kadar yükseldi. Yükselişte özellikle, enflasyon verilerinin çokça etkilendiği perakende sektörü etkili olurken BİM (BIMAS) yüzde 3’ü aşan bir yükseliş yaşadı. Dün bilançosunu açıklayan Migros (MGROS) ise yüzde 4,47’lik bir yükselişle 313,40 TL seviyesinden işlem görüyor. Saat 10:30 itibarıyla ise endeks yüzde 1,22’lik bir değer kazanımı ile 7.345 seviyesinde bulunuyor.

Aynı saatlerde en çok değer kazanan hisse İş Yatırım Menkul Değerler (ISMEN) olurken hisse 9,96’lık bir yükselişle tavan seviden işlem görüyor. Aynı dakikalarda enerji hisselerinde bir süredir yaşanan sert ralli ise Smart Güneş Enerji (SMRTG) hissesinin yüze 8,15’lik yükselişi ile devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx