Suudi Arabistan Kesinti Kararı Aldı, Petrol Fiyatı Yükselişe Geçti!

Dünya’nın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, makroekonomik baskılar nedeniyle üretime dair kritik bir hamle yaptı. Suudi Enerji Bakanlığı bu sabah yaptığı açıklamada OPEC+ anlaşmasını 2024’e kadar uzattıklarını duyurdu.

Toplam rezervin %15’ine sahip olan Arap ülkesi, günlük petrol üretimini ise Temmuz ayından itibaren azaltmaya karar verdi. Bakanlık, günlük 10 milyon olarak devam eden üretimi 9 milyona düşürmeye hazırlanıyor.

Basına konuşan Suudi Enerji Bakanı Prens Abdülaziz, OPEC+ anlaşmasına dair olumlu yorumlar yaptı. Abdülaziz bin Selman, kesinti kararını duruma göre uzatabileceklerini belirtti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Rusya müttefiklerinin bir arada bulunduğu OPEC+, ham petrol arzının üçte birden fazlasını kontrol ediyor. Suudi yetkililer, iş örgütünün fiyat yönlü karar alması gerektiği yönünde eleştiri yapmaktan çekinmiyor.

Enerji danışmanlık şirketi Rystad, açıklamaların ardından petrol ile ilgili bir yorum yaptı. Uzmanlar, son karar ile üretim açığının 3 milyon varile ulaştığını tahmin ederken fiyatların yükseleceğini belirtti.

Uluslararası yatırım kuruluşu Goldman Sachs analistleri de petrolde ılımlı yükselişin devamını bekliyor.

Brent Petrol Haftaya Yükseliş İle Başladı

Suudi Arabistan’ın açıklamasının ardından brent petrol ay başında başladığı yükselişine devam etti. Haziran ayına 72 dolardan başlayan brent, yeni haftayı günlük %1,85 değer kazanarak 77.5$ seviyesinde açtı.

Brent petrol fiyatı yükselişine devam eder ise Türk araç kullanıcıları akaryakıt fiyatlarında yeni zamlar görebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir