EYT’li Olma Hayalinde Temmuz Ayını Bekleyenleri Yakan Haber! Uzman İsim Sigorta Kaydında 3 Detaya Dikkat Çekti

Mali Müşavir Onat Benlioğlu, emeklilik hayali kuran çalışanlara bazı önemli uyarılarda bulunarak, emeklilik başvurularının hangi durumlarda reddedilebileceğini açıkladı:

Şirket Ortaklığı ve Çalışan Statüsü: Eğer bir şirketin ortağıysanız ve aynı zamanda o şirkette çalışan olarak görünüyorsanız, emeklilik başvurunuz reddedilebilir.

Yanlış Prim Yazımı: Başka birinin primleri yanlışlıkla kendi hesabınıza yazıldıysa, bu durum emeklilik başvurunuzun reddedilmesine neden olur.

Bağ-Kur Prim Borçlanması: Ödenmemiş Bağ-Kur prim günlerine borçlanma yaptıysanız, başvurunuz kabul edilmeyebilir.

Fazla Prim Günleri: Birden fazla işyerinde çalışıyorsanız ve bir ay içinde 30 günden fazla prim günü görünüyorsa ya da bir yıl içinde 360 günden fazla prim günü görünüyorsa, fazla günleri primlerinizden çıkarmadan gerekli prim gün sayısına ulaştıysanız, başvurunuz reddedilebilir.

Sahte Çalışma Kaydı: Çalışmadığınız halde bir işletmede çalışıyor gibi görünüyorsanız ve hizmet dökümünüzde Ş-K-İ harfleri yer alıyorsa, bu durumda emeklilik başvurunuz kabul edilmeyebilir.

18 Yaş Altı İşe Başlama: İlk işe başlama tarihiniz 18 yaşın altındayken ve anne veya babanızın işletmesinde olduysa, başvurunuz reddedilebilir.

Son 2520 Gün İçinde Prim Gün Sayısı: Emeklilik müracaatında bulunduğunuz statüde, son 2520 gün içinde prim gün sayınızı tamamlamadıysanız, başvurunuz kabul edilmeyebilir.

Yurtdışında Sigorta Primi Ödeme: Yurtdışında bulunup isteğe bağlı sigorta primi ödemeden önce gerekli şartları tamamlamadıysanız, emeklilik başvurunuz reddedilebilir.

Askerlikte Sigortalı Çalışma: Askerde olduğunuz süre boyunca sigortalı olarak çalıştıysanız, bu durum başvurunuzun reddedilmesine yol açabilir.

28/02/2011 Öncesi Durumlar: 28 Şubat 2011 tarihinden önce kendi adınıza bir işletme sahibi ya da şirket ortağıyken başka bir işletmede sigortalı olduysanız, başvurunuz reddedilebilir.

Bu belirtilen durumlar, emeklilik başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardır. Her birinin ayrı ayrı değerlendirilmesi ve başvuru yapmadan önce gerekli düzenlemelerin yapılması, başvurunun reddedilme olasılığını azaltacaktır. Emeklilik planı yaparken bu kriterlere dikkat etmek, daha sorunsuz bir emeklilik süreci yaşamanızı sağlayacaktır.

UZMAN İSİM AÇIKLADI

Mali Müşavir Onat Benlioğlu, emeklilik başvurusu yapacakları uyararak, “Emeklilik başvurusu yapılmadan önce primlerinizi kontrol etmeli ve bu yazılan gerekçelerden biri veya birkaçı varsa tespit edilen prim gün sayısı kadar SGK primini askerlik, analık veya eksik gün primlerini ihya yaparak tamamlamalı, bunlar da yoksa bir şirkette SGK’lı olarak veya dışardan isteğe bağlı eksik gün kadar hatta biraz daha fazla bile olabilir garanti olması için prim yatırıp tamamlatıp o şekilde emekliliğe başvurmalı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx