Zelenskiy: Ukrayna’nın yine inşası tüm dünyanın misyonu

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik atakları devam ederken, İsviçre’nin Lugano kentinde “Ukrayna Kalkınma Konferansı” düzenlendi. Videokonferans yoluyla düzenlenen konferansın açılış konuşmasını yapan Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın işgalinden sonra Ukrayna’nın yine inşasının demokratik dünyanın “ortak bir görevi” olduğunu belirterek, “Ukrayna’nın tekrar inşası lokal bir proje değil. Bu bir ulusun projesi değil, tüm demokratik dünyanın, uygar olduğunu söyleyebilen tüm ülkelerin ortak görevidir” dedi.

Yaşam alanlarının tekrar inşasının insanı insan yapan her şeyi tekrar inşa etmek manasına geldiğini tabir eden Zelenskiy, tekrar inşanın tıpkı vakitte “ülkeler, şirketler ve uzmanlar için özgürlüğün neden rastgele bir tiranlıktan daha güçlü olduğunu gösterme fırsatı” manasına geldiğini savundu.

“UKRAYNA’NIN YİNE İNŞASI İÇİN 750 MİLYAR DOLAR LAZIM”

Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal ise yaptığı konuşmada, Ukrayna’nın mali yardıma gereksinimi olduğunu yineleyerek, Ukrayna’nın yine inşası için 750 milyar dolara gereksinim olduğunu tabir etti. Dünya çapında el konulan Rus varlıklarının Ukrayna için değerli bir finansman kaynağı olması gerektiğini aktaran Şmihal, “Halihazırda 750 milyar dolar olarak kestirim edilen kurtarma planı için kim ödeme yapmalı? Kurtarmanın ana kaynağının Rusya ve Rus oligarklarının el konulan varlıkları olması gerektiğine inanıyoruz. Rus yetkililer, bu kanlı savaşı başlattı. Bu büyük yıkıma onlar neden oldular ve bundan sorumlu tutulmalılar” dedi. Şmihal, “Rusya’nın dondurulan varlıkları, çeşitli varsayımlara nazaran 300 milyar dolar ile 500 milyar dolar ortasında değişiyor” sözlerini kullandı.

Rus akınları ile Ukrayna’nın altyapısına direkt verilen zararın 100 milyar dolardan fazla olduğunu aktaran Şmihal, “Bin 200’den fazla eğitim kurumu, 200’den fazla hastane, binlerce kilometre gaz boru sınırı, su ve elektrik şebekesi, yollar ve demiryolları yıkıldı yahut hasar gördü” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.