YETERLİ Parti Milletvekili Ayhan Altıntaş: ‘iktidar çabuk kanunlaştırma iradesi sergiledi’

TBMM Genel Heyetinde, Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Teklifin görüşmelerinde kelam alan YETERLİ Parti Ankara Milletvekili Ayhan Altıntaş, düzenlemenin, milletvekillerine 48 saat hazırlanma müddeti verilmeden kurula getirildiğini, “iktidarın çabuk kanunlaştırma iradesi sergilediğini” söyledi.

Bu durumun, TBMM İçtüzüğüne muhalif olduğunu öne süren Altıntaş, “Teknik ayrıntı içeren bu teklifin, komitedeki görüşme sürecinin kısa tutulması milletvekillerince titiz bir inceleme yapılmasını imkansız hale getirdi” dedi.

MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Lider, dünyada büyüyen e-ticaret hacminin Covid-19 salgını periyodunda rekor düzeye ulaştığını belirtti.

“TEKLİFİN ÇABUKLA HAZIRLANDI”

Dünyadaki e-ticaret hacminden sayılar paylaşan Lider, “2020 bilgilerine nazaran bu alandaki en büyük hissesi 2,31 trilyon dolarla Çin alırken, ABD 961 milyar dolarla ikinci, AB ise 425 milyar dolarla üçüncü sırada yer alıyor. Bunların dışında kalan öteki tüm ülkelerin toplam e-ticaret hacmi Çin’in yarısı kadar. Ülkemizde ise 2019’da yüzde 9,8 olan e-ticaretin genel ticarete oranı yaklaşık 2 katına çıkarak 2021’de yüzde 17,7 olarak gerçekleşti. Önümüzdeki devirde bu oranın daha da artması bekleniyor” sözlerini kullandı.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, yasa yapılırken dal temsilcisi ve tüketicilerin görüşlerinin alınması gerektiğini tabir etti.

Kenanoğlu, teklifin çabukla hazırlandığını, kesimde kayıt dışı istihdamın olduğunu ve bu kesimde emek gösteren çalışanların da sıkıntılarının çözülmesi gerektiğini savundu.

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan da düzenlemeye Meclis’teki siyasi parti kümelerinin olumlu baktığını söyledi.

Tarhan, “Siyasette rakibiz fakat düşman değiliz, asla düşman olmamalıyız. Hepimizin emeli vatandaşlarımızın her bir ferdinin hayat kalitesini yükseltmek, gelecek nesillerin refah ve barış içinde yaşamasını sağlamak olmalı. Kâfi bir çalışma olmamasına karşın bu teklifi genel olarak olumlu buluyoruz” dedi.

SATICILARDAN BEDEL ALINMASI ENGELLENMİŞ OLACAK

AK Parti Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu da kanun teklifi ile piyasaların adil ve aktif halde işleyebilmesinin yanında KOBİ ve esnafın haklarının korunmasının hedeflendiğini belirtti.

Pazaryerlerinin, kendilerine ulaşan satış bedelini satıcıya 5 iş günü içinde ödemesinin sağlanacağını vurgulayan Çolakoğlu, “Pazaryerince satıcıların kampanyalı mal ve hizmet satışına zorlanmasının önüne geçilecek. Pazaryerlerinin, satıcıların satış fiyatlarına tek taraflı değişiklik yapmaları, haksız ticari şart olarak kabul edilecek. Pazaryerleri ile satıcılar ortasındaki ticari şartların kontrata bağlı olması ve bu mukaveleye şeffaflık ekseninde satıcıların çarçabuk ulaşabilmesi de sağlanacak. Ayrıyeten rastgele bir hizmet verilmediği halde satıcılardan bedel alınması engellenmiş olacak” bilgisini paylaştı.

Satıcıların, diledikleri vakit kendilerine ilişkin dataları başka pazaryerlerine taşımalarının önünün açılacağını söz eden Çolakoğlu, “E-ticaretin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, sağlıklı halde büyümesi ve gelişmesi, faal rekabetin sağlanması açısından değerli bir adım atılıyor” diye konuştu.

Teklifin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının akabinde, birinci kısmının görüşmelerine geçildi.

TBMM Başkanvekili Celal Adan, teklifin birinci kısmı üzerindeki görüşmeler sırasında birleşime orta verdi. Ortanın akabinde kurulun yerini almaması üzerine Adan, birleşimi saat 14.00’te toplanmak üzere kapattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.