Yargıtay’dan emsal karar: Eşi küçük düşürmek boşanma nedeni

Yargıtay bu defa de ”Eşi küçük düşürmek boşanma sebebi” kararını verdi.

Yurt dışında yaşayan genç bir bayan, Türkiye’ye döndükten sonra evlendi. Lakin bir müddet sonra geçimsizlik çıkınca çift, boşanma için Aile Mahkemesi’ne başvurdu.

Yurt dışında yaşarken maddi-manevi manada çok güzel olan hayatını bırakarak davalı ile evlenmek için Türkiye’ye geldiğini belirten davacı bayan; bu özverisinin davalı tarafından hiçbir vakit takdir edilmediğini öne sürdü.

‘EVLİLİK MÜHLETİNCE EKONOMİK ŞİDDET UYGULADI’

Davalının sıkıntıları aşmak yerine, kendisine ziyan veren agresif, denetimsiz ve taşkın davranışlar sergilediğini, sorunlarını ailelere anlatarak durumu içinden çıkılmaz hâle getirdiğini lisana getirdi.

‘ARKADAŞLARIMIN YANINDA KÜÇÜK DÜŞÜRDÜ’

Evlilik mühleti boyunca eşine ekonomik şiddet uyguladığını, açıklama yapmaksızın şahsi eşyalarını alarak konutu terk ettiğini anlattı. Davacı bayan, davalının kendisine ve yurt dışındaki ailesine daima hakaret ettiğini, işyerine gelerek arkadaşlarının yanında kendisini küçük düşürdüğünü öne sürdü.

150 bin TL maddi manevi tazminat talep eden davacı bayan, düğünde takılan tüm ziynet eşyasının tamamının iadesini de talep etti.

Mahkemede savunma yapan davalı koca ise evlilik içinde oluşan olaylara tahlil bulmaya çalışmış ise de davacının bu problemleri karakola ve adliyeye çarpıtarak taşıdığını, davacının bu agresif ve yıkıcı davranışları karşısında çaresiz kaldığını tez etti.

Yargıtay, eşi küçük düşürmenin, hakaret etmekten daha ağır bir kusur olduğuna hükmetti.

DAVALI ERKEK DE TAZMİNAT TALEP ETTİ

Davacının kendisine hakaret ettiğini, davacının evlilik mühleti boyunca N. isimli arkadaşı ile birlikte evlilik birliğinin sorumluluklarından uzak bir yaşantı sürdüğünü, eşinden ve konutundan uzaklaştığını lisana getirdi.

Telefonuna gelen bildiriler nedeniyle itimat sarsıcı davranışlarda bulunduğunu, yakalandığı takdirde küfür ettiğini sav etti.

Davalı erkek, 325 bin TL maddi ve manevi tazminat talep etti. Mahkeme, bayanın ağır kusurlu olduğuna hükmederek erkeğin tazminat taleplerini kısmen kabul etti. Kararın temyiz edilmesiyle 2021 yılında devreye giren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eşini diğerlerinin yanında küçük düşüren erkeğin bayana oranla ağır kusurlu olduğuna hükmederek kararı bozdu.

Aile Mahkemesi, tekrar yapılan yargılamada birinci kararında direndi.

Davacı bayan kararı temyiz edince devreye Yargıtay Hukuk Genel Şurası girdi. Uzun süren müzakereler sonrasında oy çokluğu ile alınan kararda, kocasına hakaret eden bayanın; eşini oburlarının yanında küçük düşüren kocaya oranla daha az kusurlu olduğu belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.