Ulusal denizaltı STM500 Avrupa’da vitrine çıktı

Polonya’nın Kielce kentinin konut sahipliği yaptığı, Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük askeri fuarı MSPO 2022’de Türkiye “Lider Ülke” olarak yer alıyor. Türk şirketleri, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) uyumunda ve Savunma ve Havacılık Sanayii İhracatçıları Birliği (SSI) dayanağıyla fuara katılıyor.

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ’nin, askeri deniz platformları ve taktik küçük İHA sistemlerinin yer aldığı eser ve kabiliyetlerini sergilediği fuarda, ulusal imkanlarla tasarlanan STM500 denizaltısının ölçekli maketi de yer aldı.

STM, deniz projeleri alanında gerek MİLGEM üzere su üstü gerekse de denizaltı platformlarıyla, başta Türk Deniz Kuvvetleri olmak üzere, yurt dışı müşterilere tahliller sunuyor.

DENİZALTI MODERNİZASYON ÇALIŞMALARI

Ay sınıfı denizaltı modernizasyonu ile başlayan bu serüvende 2 denizaltının sistem modernizasyonunu tamamlayarak Türk Deniz Kuvvetlerine teslim eden STM, daha sonra Deniz Kuvvetlerinin tedarik ettiği “yeni tip denizaltılarda”, platformdaki sistemlerin yerlileştirilmesi eforu içerisinde, Türk savunma endüstrisindeki potansiyel firmalarla çalışarak Türk sistemlerinin platformlarda yer almasını sağlıyor.

Bu çalışmalar sonucunda denizaltı dizayn, proje idaresi, lojistik takviye, altyapı geliştirme çalışmalarının meyvesi olarak oluşturulan imkan ve kabiliyetler memleketler arası arenada müşterilere sunulmaya başlandı. 2016 yılında Pakistan Savunma Bakanlığı ile imzalanan mukavele ile Fransız tasarımı Agosta sınıfı denizaltıların modernizasyonu ihalesi, özgün dizayncı firmayla rekabet edilerek kazanıldı. Kontrat doğrultusunda birçok ana sistemi modernize edilen Agosta 90B sınıfı denizaltılardan birincisi yaklaşık 1,5 yıl evvel hizmete girdi.

Modernizasyon çalışmalarında sona gelinen ikinci denizaltı da yakın vakitte tamamlanacak testlerin akabinde misyona başlayacak. STM projenin üçüncü denizaltısının modernizasyon çalışmalarına da devam ediyor.

Bu projeler sayesinde geliştirilen imkan ve kabiliyetlerle Türk Deniz Kuvvetlerinin “Preveze sınıfı yarı ömür modernizasyonunda” da değerli bir rol üstlenildi. Sağlanan sistemlerin dışında Türkiye’den temin edilen öbür sistemlerin entegrasyonu da gerçekleştiriliyor. Devam eden proje kapsamında birinci denizaltının bir kısım sistemleri teslim edildi.

STM500, “ÖZEL KUVVET HAREKATI” DA GERÇEKLEŞTİREBİLECEK

Tüm bu faaliyetler STM bünyesinde denizaltı teknolojileri konusunda değerli bir kabiliyet oluşturdu. Memleketler arası arenada birçok ülkenin denizaltı filosu kurma yahut envanterlerini değiştirme eforlarını dikkate alan STM, tedarik edilmesi daha kolay, daha küçük boyutlu denizaltı pazarına girmek için STM500 tasarım çalışmalarına başladı.

STM, bu alanda geldiği noktayı ortaya koymak ismine da STM500’ü MSPO 2022’de müşterilerin incelemesine sundu. STM500, küçük boyutlu denizaltıların sahip olduğu avantajların yanı sıra üzerindeki sistemlerle klasik denizaltıların bütün imkan ve kabiliyetlerini bünyesinde barındırıyor. Böylece büyük boyutlu denizaltı kadar torpido atabilen STM500, “özel kuvvet harekatı” da gerçekleştirebilecek. STM500 bu özellikleriyle birçok ülke tarafından takip ediliyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.