‘Ulusal değere haiz sulak alan’ ilan edilen gölde balık vefatları

Ulaş ilçesinde, Kızılırmak Irmağı’nın kollarından olan Tecer Irmağı’ndan taşınan suyla hayat bulan ve 2016 yılında ‘Ulusal ehemmiyete haiz sulak alan’ olarak tescillenen Ulaş Gölü’nde, çeşitli uzunluklardaki meyyit balığın kıyıya vurduğu gözlendi. Balıkçıların da uğrak yeri olan göldeki balık vefatları için Ulaş Belediyesi çalışma başlattı.

Balık ölümlerinin incelenmesi için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne müracaatta bulunduklarını belirten Ulaş Belediye Lideri Turan İlbey, “Geçen sene de gölümüzde balık vefatları yaşandı. O sebeple gölde geçtiğimiz yıl bir tahliye çalışması yapmıştık. Şu anda Tecer Irmağı’ndan bağlamış olduğumuz su, daima olarak geliyor. Bu mevsimlerin gelmesiyle birlikte balık vefatları az da olsa yaşanıyor. Biz elimizden gelen uğraşı gösteriyoruz. Tecer Irmağı’ndan su bağladık. Motor getirterek oksijen çalışması yapmıştık, bu yıl da yapacağız. Mevsimsel olarak bu balık ölümlerinin hangi sebeple gerçekleştiğini bilmiyoruz” dedi.

‘ÖNÜNE GEÇECEĞİZ’

Göle rastgele bir kimyasal atık suyun da dökülmediğini bilhassa belirten Lider İlbey, “Gelen tek su Tecer Irmağı’ndan. Göle dışarıdan rastgele bir karışım yok. Ölümlerin sebebini bilmiyoruz. Vefatlar geçen sene bu aylarda da olmuştu. Bu sene çok fazla değil lakin orta sıra da olsa oluyor. İnşallah geçen yıl aldığımız tedbirleri bu yıl da alacağız. Balık ölümlerinin önüne geçeceğiz. Elimizden gelen uğraşı gösteriyoruz. İlgili yerlerden araştırılmasını istedik. İnşallah bu bahiste bize dönüş yapacaklar. Yapabileceğimizin en uygununu yapmak için uğraş ediyoruz lakin gücümüzün yetmediği durumlar oluyor. Geçtiğimiz sene gölde su yoktu. Bu sene su var fakat vefatlar yeniden devam ediyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.