Türkiye’ye karşı ayaklanan Yunan ve Ermeni lobilere ABD’den soğuk duş: Açıklama geldi!

AK Parti heyetinin ABD Kongresine yaptığı ziyaretinin akabinde, gözler F-16 konusu başta olmak üzere ABD’nin tahlil bekleyen bahislerde nasıl bir tutum alacağına çevrildi.

Heyette yer alan TBMM Dışişleri Komitesi Lider Vekili Ahmet Berat Çonkar, temaslarının ayrıntılarını gazetemize anlattı.

YUNAN VE ERMENİ LOBİLERE KARŞIN…

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in ABD Kongresindeki konuşmasına karşın F-16’lar konusunda olumlu gelişmelerin olabileceğini söyleyen Çonkar, şunları aktardı:

Kongre’de senatörlere, bilhassa olumsuz propaganda yapan FETÖ, PKK, Ermeni, Yunan üzere lobilerin aleyhte faaliyetlerine karşı Türkiye’nin kanılarını, beklentilerini, Amerika’ya olan bakışını net bir formda aktardık. Bazen bir senatörü bile etkileyebilirseniz, bütün bir mevzuyu orada engelleyebiliyorsunuz. F-16’ların satın alınması ve modernizasyonu konusu noktasında ABD idaresinin olumlu bir hal içerisinde olduğunu görüyoruz. F16’lar konusunda, Yunan Başbakan Miçotakis’in Kongre’deki konuşmasına, Yunan lobilerinin ve Ermeni lobilerinin aleyhte kampanyalarına karşın olumlu gelişme olma ihtimali var. Lakin Amerika’da da kasım ayında seçimler var. O seçimlerde Kongre’de komite başkanlıklarının değişmesi bekleniyor. Kasımdan sonra bu kaideler değiştiği vakit, olumlu adımlar o devir atılabilir. Türkiye bilhassa Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi sonrası NATO içerisinde aldığı tavırla ve oynadığı rolle birlikte çok kıymetli bir yer edindiğini, vazgeçilmez bir pozisyona sahip olduğunu göstermiş oldu. Bu da Kongre üyeleri üzerinde olumlu bir tesir oluşturmuş.

Bilhassa savunma sanayi noktasında Kongre’de bekletilen sıkıntılarımız var. Mühimmat alımları, bir ekip teçhizat alımları ile ilgili blokajlar var. Bunların gerçek olmadığını söyledik. Kongre üyelerini Ankara ve İstanbul’a davet ettik.

Genelde olumlu yaklaşıyorlar. Türkiye’ye çok değer veriyorlar. Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da haziran ayında ABD’yi ziyaret edecek. Kalın’ın, birçok senatörle görüşme yapması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.