Türkiye’nin üniversite ‘Öğrenci Başkenti’ aşikâr oldu

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR) tarafından her yıl binlerce öğrenci içerisinde yapılan ‘Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri’ araştırmasında Eskişehir, bir kere daha Türkiye’nin üniversite ‘Öğrenci Başkenti’ seçildi.

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı’nın (ÜNİAR) “Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri” araştırmasında Türkiye’nin öğrenci başşehri bu yıl da Eskişehir seçildi. ÜNİAR kurucuları Prof. Dr. Engin Karadağ ve Prof. Dr. Cemil Yücel tarafından gerçekleştirilen araştırmaya nazaran 81 vilayetteki 126 devlet ve 73 vakıf olmak üzere 196 üniversitede tahsil gören 47 bin 682 öğrencinin birçok farklı alandaki memnuniyetleri belirlendi.

ESKİŞEHİR BİRİNCİ SIRAYI BIRAKMADI

Şehirden memnuniyet, kentte kendini inançta hissetme, ulaşım imkânları, cümbüş, spor, esnafla bağlantılar, öğrencilere karşı halkın tavrı, seyahat, toplumsal, sanatsal ve kültürel etkinlikler üzere bahislerde öğrencilerin karşılıklarına nazaran belirlenen araştırmanın sonucunda; üniversite öğrencilerinin yaşamaktan en şad oldukları kentler sırasıyla Eskişehir, Ankara ve Antalya oldu.

Türkiye’nin ‘Öğrenci Başkenti’ sıralamasında tepede bulunan Eskişehir, daha evvelki yıllarda yapılan araştırmalarda da birinci sırada yer almış ve bu alandaki muvaffakiyetini tescillemişti. Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi olmak üzere 3 başarılı üniversitesi ile Türk akademik hayatına büyük katkı sunan Eskişehir, öğrencilerin inanç içinde yaşadığı ve keyifli olduğu kent olarak da kıymetli bir pozisyonda bulunuyor.

“ESKİŞEHİR ÖĞRENCİ ŞEHRİDİR”

Araştırma sonuçlarından büyük memnuniyet duyduğunu tabir eden Eskişehir Büyükşehir Belediye Lideri Yılmaz Büyükerşen ÜNİAR’ın klâsik hale getirdiği bu anketinde bu yılda birinci sırada yer almaktan büyük memnunluk duyduğunu belirterek şunları söyledi:

“ÜNİAR’ın anketinde Eskişehir yeniden birinci sırada yer aldı. ‘Eskişehir öğrenci şehridir’ yorumu tüm vatandaşlarımızca sıkça dillendirilir. Böylesine akademik çalışmalarla bunun tescilleniyor olması bizleri son derece gururlandırıyor. Araştırma sonuçlarının tercih devrinde adayların kararlarını olumlu istikamette etkileyeceğini düşünüyorum. Kentimiz üniversite öğrencilerine hiçbir vakit hayal kırıklığı yaşatmadı, yaşatmayacaktır. Geçtiğimiz günlerde imtihana giren ve Eskişehir’i tercih edecek öğrenci arkadaşlarımız Türkiye’nin en yaşanabilir kentlerinden biri olan Eskişehir’de dolu dolu bir eğitim hayatı geçireceklerinden kuşku duymasınlar. Zira Eskişehirliler öğrenci olarak kentimize gelenleri, kendi çocukları üzere sever, bağırlarına basarlar.

3 değerli üniversitemiz ile öğrenciler yalnızca kampuslarda değil, tiyatroları, orkestraları, şenlikleri, çağdaş park ve müzeleri ile Eskişehir’in her köşesinde kendilerini her istikametten geliştirme imkânı bulacaklar. Yolu Eskişehir’den geçmiş ve bu kente renk katmış tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyor, bundan sonra kentimizin hoşluğuna hoşluk katacak tüm öğrencilerimizi öğrenci başşehri Eskişehir’e bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.