Türk Tabipler Birliği’ne provokasyon reaksiyonu: Ya hepsine konuşun ya da susun!

Konya Kent Hastanesi’nde vazife yapan Kardiyoloji Uzman Hekim Ekrem Karakaya, saldırgan H.M.A tarafından vurularak hayatını kaybetti. Acı olay Türkiye’nin gündemine oturdu. Siyasetten ve sıhhat kuruluşlarından reaksiyon yağdı. 

Türkiye’yi yasa boğan olay, ne yazık ki siyasi çıkarlara da materyal edildi. CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, daha evvel yaptığı bir açıklamaya atıfta bulunarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sorumlu tuttu. Akabinde seçimde zafer iletisi verdi. 

“BİZİM YÜREĞİMİZ YANIYOR”

Kılıçdaroğlu’nun amaç aldığı bir başka isim olan Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, toplumsal medyadan karşılık verdi. Koca, “Bizim yüreğimiz yanıyor Kemal Beyefendi. Biraz da olsa üzgün görünemez miydiniz?” sözleriyle reaksiyon gösterdi. 

Kılıçdaroğlu’yla birlikte, muhalefete yakın medya ve isimler, hükümeti amaç aldı. Bir tabibin hayatını kaybetmesine reaksiyon olarak başlayan telaffuzlar, adeta seçim naralarına dönüştü. Hassas bir bahsin seçim gereci olarak kullanılması reaksiyon çekti. 

Türk Tabipler Birliği de atak haberinden sonra ‘iş bırakma’ kararı aldı. TTB’den yapılan açıklamada, “Dün bize ‘Giderlerse gitsinler’ diyenlere sesleniyoruz. Bugün bir meslektaşımız sonsuzluğa gitti. Siz de sorumlusunuz” denildi.

İş bırakma kararı tartışmalara yol açtı. Öte yandan, daha evvel sıhhat işçisi, asker ve öğretmenlere yapılan taarruzlarda tıpkı kurumların sessiz kalışları, toplumsal medyada birçok hesap tarafından hatırlatıldı. 

Terör örgütü PKK, 2014’ün Ağustos ayında özel hastanede çalışan bir hekimi kaçırmıştı. Diyarbakır’da da tekrar PKK’lı teröristler, tabip Abdullah Biroğul’u aracına ateş açarak şehit etmişti. Yine hendek olaylarında teröristler, hasta taşıyan ambulansları amaç almıştı.

TTB üyesi eski HDP’li Milletvekili Behçet Yıldırım’ın PKK kamplarına ilaç sevkıyatı yaptığı ve tedavi imkanı sağladığı da ortaya çıkmıştı. 

TTB, 2015’te PYD/YPG’nin kelamda üst seviye yöneticilerinden olan Asya Abdullah’a “Barış, Dostluk ve Demokrasi Ödülü” vermişti.

TTB’nin ikircikli hali yalnızca sıhhat çalışanlarıyla hudutlu değil. Savcı Mehmet Selim Kiraz, teröristler tarafından odasında şehit edildiğinde, Aybüke Yalçın ve Necmettin Yılmaz öğretmenler şehit edildiğinde TTB’den ne iş bırakma daveti gelmişti ne de PKK’yı amaç alan bir kınama bildirisi. 

CHP’li siyasetçiler Kiraz’ı şehit eden teröristlere silah veren terörist için yas tutmuşlardı.

Sosyal medyada kullanıcılar, TTB’nin haline reaksiyon gösterdi ve “Ya hepsine konuşun ya da susun!” çağrısı yaptı.

Sosyal medyada TTB’ye yönelik yapılan tenkitlerden kimileri şöyle:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.