TGC: Tehdit edilen gazeteciler için Bakanlığı misyona çağırıyoruz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), gazeteciler Zafer Arapkirli ve Ayşenur Arslan’ın tehdit edilmeleriyle ilgili İçişleri Bakanlığı’nı vazifeye çağırdı.

TGC İdare Konseyi, gazeteciler Zafer Arapkirli ve Ayşenur Arslan’ın tehdit edilmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı:

“Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu sıkıntı periyotta gazetecilerin mesleklerini yapmaları, kelamlı ve fizikî akınlarla, tehditlerle engellenmeye çalışılmakta, saldırganlar cezasızlıkla ödüllendirilmektedir. Son olarak Gazi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’u tehdit eden, gözaltına alındıktan sonra hür bırakılan, kendini Op. Dr. Mustafa Yücel olarak tanıtan kişi artık de meslektaşlarımızı tehdit etmeye başlamıştır.

‘BAKANLIĞI VAZİFEYE ÇAĞIRIYORUZ’

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, üyelerimiz KRT programcısı Zafer Arapkirli ile Halk TV programcısı Ayşenur Arslan’ı vefatla tehdit eden ve maksat gösteren Mustafa Yücel ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı’nı misyona çağırıyoruz. Meslektaşlarımıza gelecek her türlü ziyandan, bu tehdit ve maksat göstermelerle ilgili süreç yapmayan ve tedbir almayanların sorumlu olacağını kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

Türkiye’de demokrasinin gereklerine uyulmak isteniyorsa halkın gerçek ve yansız haber alma hakkına ve basın özgürlüğüne sahip çıkılması gereklidir. Bu anlayışla, iktidardan gazetecilere yönelik tehditleri ortadan kaldıracak acil adımlar atmasını bekliyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.