Stranger Things ile tekrar ünlenen müzik Spotify’da birinci sırada

Kate Bush’un 1985 yılında çıkardığı Running Up That Hill isimli müzik, Spotify’ın ABD ve İngiltere’de 2022 Yaz Müzikleri Listesi’nde birinci sırada yer alarak yeni bir muvaffakiyete daha imza attı.

Kate Bush, Spotify’ın 2022 Yaz Müzikleri Listesi’nde birinci oldu. 64 yaşındaki müzikçi, Netflix’in fenomen dizisi Stranger Things’in dördüncü dönem kısmında Running Up That Hill (A Deal With God) isimli kesimi kullanıldığında mesleğinde tekrar yükselişe geçti.

Ve artık akış devi, kesimin Birleşik Krallık’ta yaz boyunca 45 milyon sefer çalındığını ve dünya çapında 90 milyon yeni dinleyici tarafından keşfedildiğini açıkladı.

Spotify bir basın açıklamasında şunları söyledi: “Birleşik Krallık listesinin tepesinde yer alan, 1985’te Brits tarafından 45 milyondan fazla çalınan ‘Running Up That Hill (A Deal with God)’ isimli kesiminin tekrar canlanmasıyla Kate Bush’tan diğeri değil. Tıpkı Upside Down’a açılan bir Stranger Things portalı üzere.”

90 MİLYON YENİ DİNLEYİCİ KAZANDI

Spotify yaptığı açıklamada müziğin tüm dünyada tekrar tanınan hale geldiğini de belirtti: “Sadece Birleşik Krallık’ta tanınan olmakla kalmayıp, müziğin birinci defa dinlenmesi ABD’de yüzde 7,825 arttı ve dünya çapında 90 milyon yeni dinleyici tarafından keşfedildi.”

Running Up That Hill (A Deal With God) birinci olarak 1985’te yayınlandı. Ayrıyeten Bush’un eylül ayında çıkış yapan Hounds Of Love albümünde yer aldı.

Parça piyasaya sürüldüğünde de son derece tanınan oldu. Fakat müziğin, Stranger Things’in dördüncü döneminin Dear Billy isimli kısmında kullanılması yeni dinleyiciler kazanmasını sağladı. Müziğin değiştirilmiş bir versiyonu, dönem finali The Piggyback’te de kullanıldı.

HARRY STYLES EN ÇOK DİNLENEN SANATÇI OLDU

Bu ortada Spotify, 28 yaşındaki eski One Direction yıldızı Harry Styles’ın, yaz boyunca dünya çapında en çok dinlenen sanatçı olduğunu duyurdu. Sanatkarın single’ı As It Was, mayıs ayında yayınlandığından beri toplam 610 milyon kere dinlendi.

Yazın Birleşik Krallık’ta öne çıkan öteki modülleri ortasında Beyonce de yer alıyor. Dünya çapında en çok dinlenen müzikler listesinde birinci 20’ye giren müzikler ortasında Bad Bunny’nin Me Porto Bonito, Ed Sheeran ve Camila Cabello’dan Bam Bam, Dua Lipa ve Elton John’dan Cold Heart yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.