SON DAKİKA HABERİ… Bakan Akar: Pençe ve Kilit’te etkisiz hale getirilen terörist sayısı 100’ü geçti

Son dakika haberi!

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pençe Kilit Operasyonu bölgesinde 5 askerin şehit olduğu akın sonrasında, mağarada sıkıştırılan bir küme teröristin etkisiz hale getirildiğini, böylelikle Pençe Kilit Operosyonu’nda bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısının 100’ü geçtiğini bildirdi. ​​​​​​

Bakan Akar, Pençe Kilit Operasyonu bölgesinde 5 askerin şehit olduğu terör saldırısının akabinde dün beraberindeki Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever ve Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile geldiği hudut sınırındaki incelemelerini gün boyunca sürdürdü.

Birinci olarak Mardin’e, oradan Şırnak’taki 23’üncü Piyade Tümeni’ne geçen Akar ve beraberindeki kumandanlar daha sonra 1815 rakımlı Işıklı Üs Bölgesine çıktı. Sonun sıfır noktasında, Pençe Kilit Operasyonu bölgesinin çabucak yakınındaki üs bölgesinde incelemelerde bulunan, alandaki duruma ait yerinde bilgi alan Akar, akabinde Çukurca’daki 2. Ordu Taktik Komuta Yeri’ne gitti.

Gece boyunca buradan Pençe Kilit Operasyonu’nu, beraberindeki Genelkurmay Lideri, Kara ve Hava Kuvvetleri kumandanları ile takip eden Akar, operasyonda misyonlu, hudut sınırındaki ve hudut ötesindeki birliklerin kumandanları ile görüntü konferans usulü ile görüştü. Son durumu ait bilgiler kapsamında yeni talimatlar veren Akar, Pençe Kilit Operasyonu sırasında teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan 5 askere rahmet dileyerek kelamlarına başladı.

Hain hücumun gerçekleştiği bölgedeki operasyonların olumsuz hava koşullarına karşın devam ettiğini belirten Akar, “Komandolarımız bir küme teröristi mağarada sıkıştırdı. Mehmetçiğin ‘teslim ol’ davetine teröristlerin ateşle karşılık vermesi sonucu mağaraya yönelik operasyon gerçekleştirildi. Kelam konusu operasyonla birlikte Pençe Kilit Operasyonu’nda bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı 100’ü geçti. Şehitlerimizin kanlarını, yakınlarının gözyaşlarını yerde bırakmadık, bırakmayacağız” tabirlerini kullandı.

Akar, olumsuz, sıkıntı arazi ve hava şartlarına karşın yürütülen harekata kara ve hava ateş takviye vasıtaları, İHA ve SİHA’larla ağır dayanak sağlandığını da belirtti.

Son dakika gelişmesinin detayları birazdan ntv.com.tr’de…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.