Resmi Gazete’de yayınlandı: Merve Kavakçı’ya Dışişleri Bakanlığı’nda yeni misyon

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan atama kararları Resmi Gazete’de yayınlandı. Son olarak Malezya Büyükelçisi misyonunu yürüten ve 2 Haziran’da merkeze çekilen Merve Safa Kavakçı, Dışişleri Bakanlığı Dış Siyaset Müracaat Şurası Üyeliği’ne getirildi.

KAVAKÇI AİLESİ

1999 seçimlerinde Fazilet Partisi’nden milletvekili seçilerek TBMM’ye giren ve yemin merasimine o devir ‘yasak’ olan başörtüsüyle katıldığı için hakkında soruşturma açılarak T.C. vatandaşlığından çıkarılan Merve Kavakçı 3 Temmuz 2017’de yine vatandaşlığa alınmıştı. Kavakçı, 25 Kasım 2017’de Kuala Lumpur (Malezya) Büyükelçiliği’ne atanmıştı.

Merve Kavakçı’nın kızı Fatima Gülhan Kavakçı Abushanab da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Lideri Joe Biden ile görüşmesinde mütercim olarak katılmasıyla gündeme gelmişti. CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu, görüşmede Dışişleri tercümanı yerine Kavakçı’nın katılmasını eleştirmiş, Kavakçı’dan “hanım kızımız” olarak bahsetmesi nedeniyle AK Parti’den reaksiyon gelmişti.

Merve Kavakçı’nın kardeşi Revza Kavakçı da 2018 genel seçimlerinde AK Parti İstanbul Milletvekili seçilerek Meclis’e girdi. Revza Kavakçı, İBB, AK Parti idaresindeyken Metro A.Ş.’de işe girmesi ve İBB’den burs alarak ABD’de doktora yapması ile gündeme gelmişti.

İLK BAYAN GENERAL ATAMASI

Resmi Gazete’de yayınlanan kararlarla ayrıyeten Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı 11 general emekli edildi, 32 general ve albay terfi aldı 69 general ve albayın vazife yeri değiştirildi. Erdoğan imzalı kararnamede Aydın, Artvin, Batman, Düzce, Tunceli, Edirne ve Kahramanmaraş olmak üzere 7 ilin jandarma kumandanları merkeze çekildi.

Jandarma Genel Komutanlığı’nda birinci kere bayan bir general ataması da gerçekleşti. Aile İçi Şiddetle Çaba ve Çocuk Şube Müdürü Jandarma İşçi olan Albay Hasret Yılmaz tuğgeneralliğe terfi edildi. Yılmaz, Jandarma ve Kıyı Güvenlik Akademisi Lider Yardımcısı oldu

Adalet Bakanlığı’nda kimi müdürlüklerde bulunan isimleri misyondan alırken, yerine yeni isimler atadı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.