Radyo “Eskiden” Keşfediliyor!

Kaset

Uzun yolda müzik dinlemeyi seviyor musunuz? Ya da sırf müzik dinlemek için uzun bir yürüyüşe çıkıyor musunuz? Hatta sırf müzik dinlemek, kulaklığınızı takıp o kendinize özel dünyanıza geçiş yapmak için müzik kulaklıkları ve müzik çalarlar alıyor musunuz? O zaman kısa sürede kendinize özel bu dünyada bir sorunla karşılaşacaksınız. Artık her müzik size tanıdık, her ritim birbirinin benzeri gelecek. Çünkü kulaklığınıza ulaşabilecek yegane müzikler ya kendi arşivinizdendir ya da popüler ve çoğu aynı müziği çalan radyolar olacaktır.

İşte bu sıkıntıya düşenleri şunu düşünmeye davet ediyorum (tabii ki yaşınız bu duruma müsaitse): Hiç eskiden karışık kaset yaptınız mı? Hiç karışık kaset yapan bir arkadaşınızdan o kaseti emanet alıp, dinlediniz mi? O kaseti şimdiki müzik çalar teknolojileri gibi ileri geri alamadığınızı bilir, her şarkıya saygıyla ve sabırla kaseti bitirip dinlerdiniz. Müzik zevkiniz size emanet edilen kasetin içeriğine uymasa bile yine de o şarkıların dizilişi ve hatta kasetin kaydedildiği radyoların jingleları o kasete bir ruh verirdi. Hatta o karışık kaseti içten dinlerseniz, kaset sahibinin ruh halini anlar ve o ruh haline bürünürdünüz. İşte…:

Bu girişcikler(!) aslında anlatacağım konunun özeti değildir. Sadece yaşlanmanın getirdiği (yaş 30) romantizmin ve eski-yeni nesil çağların köprüsünün sırtımızdan geçmiş olmasının buhran-karamsal zırvalamanın girişciğidir. Ama bu zırvalamada bizi bir yere de götürmeyecek değil tabii ki. İşte asıl konu.

Karışık kaset olgusunun bir benzerini yerine getiren bir sitedir konumuz. www.8tracks.com adlı site size bir liste yaptırtıyor. Bu listeyi gönlünüz elverdiğince doldurun. Ama tavsiyem 12-14 parça civarı kabuldür. Sonra bir albüm kapağı yapın bu kasete. Bir de güzel başlık. Ardına da “tag”larınızı oluşturun. Mesela kasetin içeriği “rock” “pop” ya da “sad” olabilir. Belkide sadece “love” olur. Orası size kalmış. İstediğiniz tag sizin kasete verdiğiniz o ruhu bulacak insanın size yine aynı tag ile ulaşmasını sağlar. Aynı durum sizin içinde geçerli!

Bir gün uyanın ve sadece www.8tracks.com ‘a chill + happy yazın ve önünüze gelen listelerden istediğinizi seçip “modunuzu” belirleyin. PC’de iş bitti yola çıkacağız? Açın telefonu iOS/Android uygulamasından kaldığınız yerden müziğinize devam edin. İyi müzikler!

Not: www.8tracks.com/woodo adresi ile benim listelerime yani karışık kasetlerime ulaşabilirsiniz. Kasetlerinizi dinlemek umuduyla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.