Putin’le dostluğu değerliye patladı! Eski başbakana yalnızca emeklilik maaşı kaldı

Almanya’nın eski başbakanlarından Gerhard Schröder, Rusya ile münasebetleri nedeniyle imtiyazlarının bir kısmını kaybetti. 1998-2005 yıllarında iki devir başbakanlık yapan Toplumsal Demokrat Parti’li Schröder’in sahip olduğu imtiyazlar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında Putin ile yakın dostluğu ve Rus şirketlerindeki yöneticilik misyonları nedeniyle ağır tartışmalara neden olmuştu.

DW‘de yer alan habere nazaran; Federal Meclis Bütçe Kurulu’nda kabul edilen bir yönetmelik değişikliğiyle, eski başbakan Schröder’in, başbakanlık ve vekillikten doğan emeklilik maaşı ve müdafaa polisi hakkı hariç bütün imtiyazları kaldırıldı. Schröder’in emekli başbakan olarak Almanya Federal Meclisi‘nde bir ofisi ve beş işçisi bulunuyordu. İşçi maaşı ve seyahat sarfiyatları için 2016’dan beri Schröder’in yıllık masrafı yalnızca bu kalemde 419 bin ile 557 bin euro ortasında oldu. İmtiyazların kaldırılmasıyla Schröder ofis işçisi, seyahat masrafları ve sürücü hakkını kaybetmiş oldu.

GRUBU MİSYONU BIRAKMIŞTI

Ortalarında yıllardır ona eşlik eden ofis yöneticisinin de bulunduğu grubu, Mart ayında kamuoyunda ayyuka çıkan sert tenkit ve tartışmalar üzerine vazifesi fiilen bırakmış, mecliste diğer kısımlara kaydırılmak üzere müracaatta bulunmuştu. Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş üzerine Almanya ve Avrupa’daki siyasalların neredeyse tamamı Moskova ve Putin ile ortasına uzaklık koyarken yahut geçmişteki yakınlığı nedeniyle özeleştiride bulunurken, Schröder ısrarla bugüne kadar Putin’i savunmayı sürdürdü.

78 yaşında olan Gerhard Schröder’in Mart ayı ortasında kendi inisiyatifiyle Moskova’ya gitmesi ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile görüşüp Ukrayna savaşını sonlandırabileceğine inanması, “gerçeklikten kopuşu konusunda son nokta” olarak yorumlandı.

ALEYHİNDE 14 MÜRACAAT VAR

Gerhard Schröder, 2005 yılında partisinin genel seçimlerdeki yenilgisi sonrasında başbakanlık vazifesinden ayrılmış, lakin alışılmışın dışında bir adım atarak, orta vermeden Rus güç kesimine yönetici olarak geçmişti. O vakitten beri bu misyonları ve Putin ile dostluğu ağır tartışmalar yarattıysa da ne partisinden ihraç edilebildi ne de öbür yaptırımlar uygulandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açtığı 24 Şubat’tan beri ise Schröder’den duyulan rahatsızlık daha da büyüdü. Almanya’da partiden ihraçların önündeki türel maniler büyük olduğundan, partisi Toplumsal Demokrat Parti, Schröder’i tekraren kendi isteğiyle partiden ayrılmaya davet etti. SPD Genel Sekreteri Lars Klingbeil ve Eş Genel Lideri Saskia Esken tekraren bu tarafta davetler yaptıysa da Schröder kulak asmadı.

SPD Eş Genel Lideri Saskia Esken, tekraren “Gerhard Schröder yıllardır işadamı olarak hareket ediyor. Onu eski başbakan olarak algılamaya son verin. Schröder, parasını Rus devlet şirketlerine çalışarak kazanıyor. Biz, ondan Rus şirketlerindeki misyonlarına son vermesini tekraren talep ettik. Başarılı bir eski başbakan imajını kurtarabilmesi için o misyonları bırakmasının koşul olduğunu söyledik. Taleplerimize kulak asmadı” formunda açıklamalarda bulundu, lakin Schröder tekrar geri adım atmadı.

İMTİYAZLARA YENİ ŞART EKLENDİ

Bütçe kurulundan geçen yönetmelik değişikliği ile Schröder’in ofisinin kapatılmasına, sürücüsü de dahil çalışanlarının dağıtılmasına karar verildi. Düzenleme, bütün emekli başbakanlara ait bir değişiklik olarak uygulamaya giriyor. Schröder vesilesiyle yapılan değişiklikteki en çarpıcı nokta, emekli başbakanlara tanınan imtiyazların bundan bu türlü yalnızca eski başbakan olmasına yani pozisyonuna değil, emekli olduktan sonra üstlendiği faaliyetlerin eski başbakan olmasıyla ilintili olması kaidesine bağlanıyor. Buna, projelere takviye vermesi, vatandaşlarla istişare ve buluşmalara katılması, etkinliklerde konuşmacı olarak yer alması üzere misyonlar örnek gösteriliyor.

Perşembe günü Federal Meclis Bütçe Komitesi’nden geçen düzenlemeye hükümet ortağı partiler SPD, Yeşiller ve FDP dışında ana muhalefetteki Hristiyan Birlik’in de takviye verdiği bildiriliyor. Hristiyan Birlik ittifakı, Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi ile yalnızca Bavyera’da örgütlü kardeş partisi Hristiyan Toplumsal Birlik’ten (CSU) oluşuyor.

SCHRÖDER NE KADAR KAZANIYOR?

2005’teki genel seçimleri partisi SPD kaybettikten çabucak sonra Rus güç kesimine transfer olan Gerhard Schröder, o vakitten beri Rus kamu devi Rosneft’in Denetleme Heyeti Başkanlığı vazifesi ile Rusya ve Almanya’yı Baltık Denizi üzerinden bağlayan doğal gaz boru çizgilerini inşa eden Nord Stream şirketinin Hissedarlar Komitesi Başkanlığı vazifelerini yürütüyor. Rus gazetesi Kommersant’ın bildirdiğine nazaran Schröder yalnızca Rosneft’ten yılda 600 bin euro para kazanıyor.

Schröder, Nord Stream projesini, başbakanlığı periyodunda Rusya önderi Putin ile ortaklaşa hayata geçirmişti. Esasen asıl reaksiyon yaratan da, oluşumunda başbakan olarak yer aldığı bir projenin, siyasi hayatından çabucak sonra idaresinde vazifeler alması oldu.

Hannoversche Allgemeine gazetesinin bir haberine nazaran, eski başbakan Schröder, federal başbakanlık misyonundan aylık 7 bin 62 euro emekli maaşı alıyor. Buna, Aşağı Saksonya Eyalet Başbakanlığı ve milletvekilliğinden kaynaklanan ek emekli maaşı da ekleniyor.

Schröder’e bir darbe de bugün Avrupa Parlamentosu’ndan geldi. AP’deki vekillerin çoğunluğunun dayanağıyla kabul edilen bir tasarı ile eski Almanya başbakanının da oligarkların bulunduğu yaptırım uygulanan şahıslar listesine alınması talep edildi. Rus şirketlerindeki misyonlarını bırakarak bunu engellemenin Schröder’in elinde olduğu vurgulandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.