Putin: Avrupa’nın attığı adımlar, petrol ve gaz gelirlerimizi artırıyor

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, başşehir Moskova‘da, hükümet ve birtakım şirket yetkilileriyle petrol bölümüne ait gerçekleştirdiği toplantıda değerlendirmelerde bulundu.

Vladimir Putin, Avrupa‘nın siyasi birtakım çıkarlar ve ABD‘nin baskısı nedeniyle güç kesiminde çeşitli kısıtlamalar uygulamaya başladığını kaydederek, “Bu da enflasyona neden oluyor. Yanılgılarını kabul etmektense hatalı arıyorlar. Batılı siyasetçiler ve ekonomistler, kolay, temel ekonomik maddelerin temellerini unutmuş ya da kendi zararlarına olacak biçimde taammüden görmezden gelmeyi tercih etmişler üzere görünüyor” diye konuştu.

Putin, yaptırımlar nedeniyle petrol ve dizel üzere petrol eserlerinin fiyatlarında değerli artışlar yaşandığına dikkat çekerek, “Rusya’nın güç kaynaklarının reddedilmesi, Avrupa’nın sistematik olarak uzun vadede dünyanın en yüksek güç maliyetine sahip bölgesi haline gelmesi manasına geliyor” dedi.

‘AVRUPA’NIN ATTIĞI ADIMLAR PETROL VE GAZ GELİRLERİMİZİ ARTIRIYOR’

Vladimir Putin, Avrupa’nın güç dalında attığı adımları eleştirerek şunları kaydetti:

“Açıkçası ortaklarımızın attığı bu istikrarsız adımlar, Avrupa iktisadına ziyan vermesinin yanı sıra Rusya’nın petrol ve doğal gaz gelirlerini artırıyor. Petrol piyasalarında tektonik bir değişim yaşanıyor ve eski modele nazaran ticaret yapmak artık mümkün görünmüyor. Yeni şartlarda sırf petrol çıkarmak değil, tıpkı vakitte son tüketiciye kadar tüm dikey zinciri oluşturmak da artık ehemmiyet taşıyor.”

Putin, Avrupa endüstrisinin rekabette dünyanın öbür bölgelerine kıyasla kayıplar yaşadığını savunarak, “Rus güç kaynakları da öteki bölgelere kayacak. Ayrıyeten artan ekonomik faaliyet imkanı da Avrupa’dan dünyanın öteki bölgelerine geçecektir. Bu tıp bir ekonomik intihar, elbette Avrupalı ülkelerin kendi iç problemidir. Öncelikle kendi ekonomik çıkarlarımızdan yola çıkarak pragmatik davranmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Putin ayrıyeten, birtakım Avrupalı ülkelerin Rus petrolünden tümüyle vazgeçemeyeceğini de kelamlarına ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.