Pakistan’da eski Başbakan Han’dan enflasyona karşı protesto gösterisi

Pakistan’da eski Başbakan İmran Han, artan enflasyon sebebiyle ülke genelinde protesto gösterisi düzenledi.

AA’nın ulusal basındaki haberlerden aktardığına nazaran, Pakistan Adalet Hareketi (PTI) başkanı Han, ülkenin çeşitli kentlerinde düzenlenen protestolara manzaralı olarak bağlandı ve konuşma yaptı. Han, iktisadın tehlikede olduğuna işaret ederek, enflasyonun artmayı sürdüreceğini belirtti. Hükümette olduğu periyotta Rusya’dan petrol almayı planladıklarına dikkati çeken Han, mevcut idarenin ise Moskova’dan petrol alma konusunda isteksiz olduğunu söyledi. Han, hükümetten düşmelerinin ABD’nin komplosu olduğuna dair savlarını sürdürdü. Ülkenin mevcut durumunu Sri Lanka’ya benzeten Han, özgür ve adil seçim yapılmadığı takdirde Pakistan’ın anarşiye düşeceği konusunda ikazda bulundu.

Han’ın protesto davetiyle ülkenin çeşitli kentlerinde şovlar düzenlendi. Başşehir İslamabad’daki Fatma Cinnah Parkı’nda toplanan Han’ın yüzlerce destekçisi, Şahbaz Şerif hükümeti aykırısı sloganlar attı.

Pakistan’da Mayıs 2021’de yüzde 10,9 olan enflasyon, bu yıl mayısta yüzde 13,8 olarak gerçekleşti. En yüksek artış besin, ulaşım ve elektrik fiyatlarında yaşandı.

Ülkede 3 periyot başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan’da Meclis’te düzenlenen seçimde 174 oy ile salt çoğunluğun takviyesini alarak başbakan seçilmişti.

Pakistan’da parlamentoda 10 Nisan’da yapılan itimat oylaması sonucu 174 “hayır” oyu alan İmran Han hükümeti düşmüştü. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.