Libya’da alıkonulan komutan serbest bırakıldı, çatışmalar durdu

Libya’nın başkenti Trablus’ta Ulusal Birlik Hükümeti ile Libya Başkanlık Konseyi’ne bağlı milisler arasında başlayan çatışmalar yatıştı. Çatışmalar, Libya Başkanlık Konseyi Başkanlığı’na bağlı Suç ve Terörle Mücadele Birimi ‘Rada’nın, Ulusal Birlik Hükümeti’ne bağlı ‘444 Tugayı’nın tanınmış komutanlarından Mahmud Hamza’yı alıkoymasının ardından patlak vermişti. Mahmud Hamza’nın serbest bırakılmasının ardından çatışmaların sona erdiği belirtildi.

İki gün süren çatışmalarda 27 kişinin hayatını kaybettiği, 106 kişinin yaralandığı açıklandı. Can kayıplarının sivil mi yoksa çatışan güçlerden mi olduğuna ilişkin henüz bilgi alınamadı.

Ulusal Birlik Hükümeti, başkent Trablus’ta 2 gün süren çatışmalarda ateşkes ilan edildiğini duyurmuştu. Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’nin, ‘444 Tugayı komutanı Mahmud Hamza’nın ‘tarafsız bir kesime’ teslim edilmesi ve ateşkes sağlanması konusunda anlaştığı açıklanmıştı.

Trablus’ta 28 Mayıs’ta da iki taraf arasında kısa süreli çatışmalar yaşanmıştı. ‘Rada’ ve ‘444 Tugayı’ ülkenin batısında faaliyet gösteren en güçlü iki milis grup olarak kabul ediliyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx