Kurban Bayramı’nda büyük kentlerde tekrar görüntü değişmedi

Ankara’da sabah saatlerinde birdenbire bastıran sağanak yağmur kurban kesmek için hazırlık yapanlara sıkıntı anlar yaşattı. Sonrasında ise sıcak bastırdı. Belediyeler tarafından kurban kesim alanları belirlenmesine rağmen yurttaş tekrar bildiğini okudu. Kurbanlar bu alanların etrafında kesildi. Belediyeler müsaadeli alanlar dışında kurban kesenlere ceza uyguladı. Fakat birçok kimse cezaya rağmen buna uymadı.

AĞILDA KESİM!

Tüm ihtarlara rağmen ağılların çabucak yanında da kurban kısmı yapıldı. Halbuki kurbanlıklara acı çektirilmemesi, bu imajların izletilmemesi, hayvanların dua ile kesilmesi gerekiyordu. Ağılda bekleyen hayvanlar, kesilenleri izlemek zorunda kaldı. Bir yanda işkembe temizlenirken bir yandan onun yakınında kurban kesildi. Hijyen kurallarına uyulmadı. Kesim alanlarında çeşmeler vardı. Lakin kesitten sonra alanı temizleyip, ondan sonra kurbanı kesmek yerine, kesim yapılan yerlerde yine kurbanlar kesildi. Belediyelerin belirlediği alanlar vardı. Lakin yurttaş beklemek yerine çabucak yanında kurbanını kesmeyi tercih etti. Yurttaş, otoparkları, ağaçların altlarını kesim alanına çevirdi. Kesilen kurbanlar da tekrar çabucak orada ailecek parçalandı. Paklık kurallarına uyulmadığı için kesim alanlarına ağır bir koku hâkimdi. Zira kesilen hayvanların iç organları itinasız etrafa yığıldı. El otomobilleriyle bir yanda kurbanlıklar, bir yanda da iç organlar taşındı. Uzmanların ihtarlarına rağmen kesim alanlarında çok sayıda çocuk da vardı. Kesiti izlemek zorunda kalan çocuklardan kimileri korkup kaçtı. Belediyelerin denetimindeki kesim yerlerinde uzman kasaplar vardı. Alanlar daha temizdi. Kesilecek hayvanlar da gözleri bağlanarak götürülüyordu.

ÖNLEM ALAN YOKTU

Ancak kesim alanlarında öteki “kasaplar” da bekliyordu. Üzerleri kan-revan içindeydi. Ne bir önlük vardı, ne de ağızlarında maske. Hayvanlar sürüklenip götürülüyor ve kesiliyordu. Bu ortada artan Covid-19 hadiselerine rağmen kimse tedbir almadı. Maske takanların sayısı çok azdı.

Ekonomideki kriz ağıllardaki pazarlığa da yansıdı. O denli ki 100-200 lira için bile dakikalarca süren kıran kırana pazarlıklar yapıldı. Bayramın birinci gününde ağıllar büyük oranda doluydu.

BİR KESİM ET İÇİN BEKLEDİLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.