Koronavirüs olaylarında süratli yükseliş: ‘Önlem geri gelmeli’

Sağlık Bakanlığı’nın haftalık Covid-19 datalarına nazaran hadise sayılarının geçen haftaya nazaran iki kat arttığı ortaya çıktı. Haftalık koronavirüs tablosu “covid19.saglik.gov.tr” sitesinden açıklandı. Buna nazaran, 4-10 Temmuz’da 117 bin 95 kişinin testi müspet çıktı, 31 kişi ömrünü yitirdi, güzelleşenlerin sayısı ise 61 bin 47 oldu. Evvelki hafta hadise sayısı 57 bin 113, hayatını yitirenlerin sayısı ise 25 olarak açıklanmıştı. Türkiye’de birinci Covid-19 olayının belirlendiği 11 Mart 2020’den bu yana görülen olay sayısı 15 milyon 297 bin 539’a yükselirken 99 bin 88 kişi ömrünü yitirdi.

“SÜREÇ ÖNEMLİ GEÇEBİLİR”

Verileri pahalandıran Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Lideri Ali İhsan Ökten, “Artış çok fazla. Çok süratli bir yükseliş var. Tedbir almak gerekir lakin iktidar bu istikamette bir açıklama yapmadı. İvedilikle birtakım önlemler almak lazım. En başta maske, ara, hijyen üzere şahsî gözetici önlemlere tekrar dönmek geliyor. Aşılama suratı kesinlikle artırılmalı. Sıhhat Bakanlığı mevzuya daha önemli yaklaşmalı. Gidişat ne yazık ki daha makûs olabilir. Mevt sayılarında artış var. Sonbaharda önemli yükseliş bekleniyor. Bunların hepsini değerlendirdiğimizde, önümüzdeki süreç önemli geçebilir” dedi.

TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut ise “Beklenen bir şeydi. Tedbirler çok süratli gevşetildi. Dünya Sıhhat Örgütü pandeminin bitişini ilan etmeden Türkiye, tedbirleri kaldırarak olay sayısının artmasına neden oldu. Bu, sonbahara girişte kat be kat artar. Bu periyotta yeniden maske, aralık, hijyene çok dikkat etmek gerekiyor” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.