Kayıp 128 milyar dolar argümanı: ‘Kamera kayıtları olduğu söyleniyor’

Halk TV müellifi Barış Soydan, bugünkü ‘128 milyar doların görüntü kayıtları çıkar mı?’ başlıklı yazısında, iktisada ait Ankara kulislerinde konuşulan iki teze köşesinde yer verdi. Soydan, iktisat kaynaklarına dayandırdığı bu tezlerden birincisinin, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yine iktisat idaresinde misyon üstlenmesiyle ilgili olduğunu belirtti ve şu kulisi aktardı: “Albayrak’ın kısa mühlet evvel yayınladığı kitabın da buna yönelik bir atak olduğu belirtiliyor… Kitabın akabinde CHP’ye açılan davada mahkemenin kararı geldi. Başta Sabah olmak üzere iktidara yakın medyada bu kararın da ‘köpürtüldüğünü’ görüyoruz. Teze nazaran Albayrak’ın iktisat idaresine dönüşü konusu kuvveden fiile çıkmak üzere. Yani eli kulağında. Bu iddiayı ortaya atanlara nazaran 128 milyar dolarla ilgili mahkeme kararı, mümkün bir görevlendirmede gündeme gelebilecek tezleri şimdiden bastırma harekatı.”

Soydan, Ankara’da konuşulan ikinci argümanın ise Merkez Bankası’nın satıldığı belirtilen 128 milyar dolarına ait olduğunu anlatarak, şunları yazdı:

“Ankara’da konuşulan iki argüman var demiştim. İkinci argüman daha enteresan. Muhalefetin, seçim öncesinde 128 milyar dolara dair yeni detaylar açıklayacağı söyleniyor. 2019 ve 2020 yıllarında Merkez Bankası rezervlerinden satışın kamu bankaları aracılığıyla yapıldığı biliniyor. Argümana nazaran o devirde bu satışlara şahit olan birtakım Hazine ve kamu bankası yöneticileri bu mevzuda konuşmak istiyorlar. Daha da ilginci, satışlar sürerken iktisat idaresinin hazine ünitelerini ziyaret ettiğini gösteren kamera kayıtları ve fotoğrafların olduğunu söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.