‘Kafa travmalarında erken teşhis hayat kurtarıyor’

Tokat Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Batuhan Kartal, başa alınan rastgele bir darbe ve kaza yahut düşme sonucunda yaşanan baş travmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

DAHA MAKÛS KANAMALARDA BEYNE MÜDAHALE ETMEMİZ GEREKİYOR”

Opr. Dr. Kartal, baş travmalarında geç kalınmadan hastaneye başvurulması gerektiğini belirterek, “Öncelikle darbe, düşmelerde vatandaşların şikayetlerini değerlendirmeleri gerekir. Baş ağrısı var mı? Şuur kaybı var mı? Hatırlayamama üzere şikayetleri var mı? Birinci öncelikle bunlara bakmaları lazım. Bilhassa de geçmeyen baş ağrıları çok değerlidir. Bu türlü durumlarda bu semptomlar gösteriyorsa acil bir halde hastaneye başvurmaları ve görüntülemelerinin yapılması lazım. Zira görüntülemeyle beyinde rastgele bir hasar, kanama, küçük kanama üzere düşünceli durumlar var mı bakılmalıdır. Şayet rastgele bir kanama varsa ameliyatlık bir durumu yoksa hastayı 24 saatlik takibe alıyoruz. Bu kanamanın büyümesi ihtimaline karşı gerekli müdahale için hazırlık yapıyoruz. Daha berbat kanamalarda da hastanın beynine müdahale etmemiz gerekiyor. Süratli ve acil bir ameliyatla yapılan müdahale hayat kurtarıyor. Şayet ki hastada bu tıp semptomlar varsa hastaneye başvurmasında fayda var” diye konuştu.

ACİL MÜDAHALE HAYAT KURTARIYOR”

Geç müracaatlarda hastaya yapılacak müdahalelerin zorlaştığını belirten Opr. Dr. Kartal, “Hızlı bir müdahale her vakit hayat kurtarıyor. Şayet bir hasta geç kaldıysa ameliyattan sonra hastanın olağan işlevlerine yani ömür işlevlerine geri dönmesi her vakit için daha da zorlaşıyor. Bunun olmaması için erken teşhisle birlikte acil bir müdahale hayat kurtarıyor” dedi.

ÇOCUKLARA DAHA FAZLA DİKKAT

Kartal, ayrıyeten çocukların beyin yapılarının daha açık olduğunu söyleyerek, “Çocukların beyinlerinde gelişimini tam tamamlamamasından ötürü küçük darbelerde dahi çabucak ziyan ve kanamalar görülebiliyor. Çocuklarda daha çok dikkat etmemiz lazım” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.