İstanbul’da İkizdere aksiyonu

İkizdere etraf dernekleri, kritik duruşma öncesinde İstanbul’da toplanarak aksiyon düzenledi. Aksiyoncular, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan verilen 10 kelamın tutulmadığını belirterek reaksiyon gösterdi.

İyidere Lojistik Limanı’nın üretiminde kullanılacak materyalin elde edilmesi için Cengiz İnşaat tarafından İkizdere’nin İşkencedere Vadisi’ne açılan taş ocağında yapılan tabiat katliamına karşı halkın yansısı sürüyor.

Cengiz İnşaat’a karşı açılan davanın 3 Ağustos’ta görülecek duruşması öncesi, İkizdere etraf dernekleri ve sivil toplum kuruluşları Kadıköy’de hareket düzenledi.

Siyasi parti temsilcilerinden de iştirak sağlandığı aksiyonda, “İkizdere direniyor, Cengiz defol, orman çocuklarınındır” pankartı açıldı.

“VERİLEN KELAMLAR TUTULMADI”

Eylemde yapılan ortak açıklamada, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan verilen 10 kelamın tutulmadığı belirtildi.

Eylemde konuşma yapan Etraf Derneği Etraf Kurulu Lideri Osman Baş, şunları söyledi:

“Verimli toprak depolanacağını söylediler lakin palavra olduğunu ortaya çıktı. Ayrıyeten toz olmaması için nizamlı sulamanın yapılacağını, suların çamurlu akmayacağını, daima hava ölçümlerinin yapılacağını, vadide ikinci bir ruhsat verilmeyeceğini, limanda 8 bin kişinin çalışacağını, taş ocağı alanının 13,3 hektar olacağını, çay bahçelerine dokunulmayacağını, tabiatın tahrip olmayacağını ve depolanan verimli toprağın iş bitiminden sonra taşınacağına dair kelamlar verildi. Fakat hiçbirinin gerçek olmadığı ortaya çıktı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.