Isparta’da dini nihaklı gebe eşini öldüren şahıs, hakim karşısında

Kadın cinayetleri son bulmuyor…

Isparta’nın Yazısöğüt Köyü yakınlarında 1 Mart günü Şehmuz G. ile 1 yıldır dini nikahlı olarak yaşadığı ve 7 aylık gebe olan Raziye Karabuğa (24), arabayla gezmeye çıktı.

Bu sırada çift ortasında tartışma çıktı. Tartışma sonucunda Şehmuz G., Raziye Karabuğa’yı yanındaki tüfekle 2 el ateş ederek baş ve göğüs bölgesinden vurdu.

Kadın öldü

Şehmuz G., ağır yaralanan Raziye Karabuğa’yı Isparta Kent Hastanesi’ne bırakarak olay yerinden kaçtı. Raziye Karabuğa ve karnındaki bebek, tüm müdahalelere karşın kurtarılamazken polis tarafından yakalanan Şehmuz G., çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Şahsın müebbet mahpusu istendi

İHA’nın haberine nazaran; Şehmuz G., hakkında hazırlanan iddianamede ‘Gebe olduğu bilinen bayanı öldürme’ cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istendi.

Şehmuz G.’nin yargılanmasına başlanırken, birinci duruşma Isparta 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanık Şehmuz G., tarafların avukatları ve aileleri katıldı.

“Senden adam mı olur’ deyince kendimi kaybettim”

Duruşmada daha evvelce yanlış söz verdiğini lisana getiren Şehmuz G., olayı şu sözlerle anlattı:

“Kaynanam konuta geldi. Bana ‘çocuk senden değil babandan, senin ailen biliyor sana söylemiyor’ dedi. Eşimi aldım ve yengeme gittik. O da ‘doğru’ dedi. Alkollü içecek içtim eşime sordum, o da yanlışsız olduğunu söyledi.

‘Senden adam mı olur? Senin konuta geldiğin mi var?’ deyince araçtan indim kendimi kaybettim. Eşimi kan içinde gördüm. Hastaneye geldim 5-10 dakika bekledim bırakıp gittim. Bana bunları yaptıran kaynanam.”

“Eşimi kan içinde görünce pişman oldum”

Mahkeme başkanının “Öyle bir şey yok deseydi yeniden inanmayacak mıydın? Yapacak mıydın?” soruları karşısında Şehmuz G., “Konuşsam daha makûs olurdu. Eşimi kan içinde görünce pişman oldum.” şeklinde yanıt verdi.

Mahkeme liderinin “Babana kast yapma düşüncen oldu mu?” sorusuna, “Hayır olmadı” diyerek yanıt veren Şehmuz G. daha evvel verdiği tüm tabirleri reddederek, “Korkumdan yanlışsız söyleyemedim. Kaynanamın ismini verirsem sonuç makus olur diye ismimi verme’ dedi. Uyuşturucunun tesiri ile sözlerimi nasıl verdim hatırlamıyorum. Cezaevine gelen annem ‘doğruları söyle bir şey olmaz’ dedi. Bende doğruyu söylemeye karar verdim.” şeklinde söz verdi.

Suçlunun tutukluluğu devam edecek

Mahkeme akıl Şehmuz G’nin akıl sıhhatinin yerinde olup olmadığı için İstanbul halk sıhhati kurumuna sevkine gönderirken tutukluluk halinin devam etmesine karar verdi.


“En ağır cezanın verilmesini talep ediyoruz”

Mahkeme sonrası basın açıklamasında bulunan Isparta Baro Lideri Ünsal Çankaya, “Bugün çıkmış olduğumuz duruşmada tutuklu sanık kendince birtakım kurgusal sözlerle cürümden kurtulmaya çalışmıştır ama mahkeme verdiği kararda tutukluluk haline devam etmiştir. Annesinin rahatsızlanması nedeniyle tabiri alınamadı hasebiyle şimdi dava sonuçlanmış değil.

Biz erkek şiddeti sonucunda katledilen Raziye’nin hakkını aramaya onun için adalet aramaya devam edeceğiz . Biz katil için en ağır cezanın verilmesini talep ediyoruz. Bundan sonra bu ülkede bayana karşı şiddet olgusunun bu ülke topraklarından söküp atılana kadar gayrete devam edeceğiz.” dedi.

Yaralı baba konuştu

Yaklaşık 4 yıldır kızı ile görüşmediğini lisana getiren baba İsmail Durmaz ise, “Türk adaletinin vereceği karara saygılıyız. Hiçbir ceza indirimi olmadan en büyük cezayı alması için başta Ünsal liderimiz olmak üzere tüm avukatlarımıza güveniyorum.” dedi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.