Güneşlenmek yaşlanmayı hızlandırıyor

Sıcak yaz günlerini geride bırakıp kuru yaprakların döküldüğü sonbahara merhaba demek her ne kadar romantik görünse de değişen mevsim şartları cilt sıhhatimiz üzerinde düşündüğümüzden daha büyük bir tesir bırakmaktadır.

Her ne kadar birçok kişi yazın bronzlaşmaya çalışsa da aslında güneşin ultraviyole ışınları cildimize önemli hasarlar veriyor. Bronzlaşma aslında cildin kendini korumak için devreye soktuğu bir savunma sisteminin sonucudur diyen Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Aslı Tokmak, “Güneşe maruz kalan cilt kurur, lekelenme, ince kırışıklıklar ve elastikiyet kaybı üzere erken yaşlanma belirtileri ortaya çıkar” formunda konuştu.

“CİLDİN NEMLENDİRİLMESİ ÖNEMLİ”

Yazın güneş ve nemin tesiriyle yıpranan hasar gören cildimiz sonbaharda bilhassa kuru ve rüzgarlı havanın tesiriyle daha hassas ve kırılgan hale gelerek egzema ve kaşıntı daha sık karşımıza çıkar. Bu yüzden cildin nemlendirilmesi çok değerli hale gelir. Cildin kaybettiği nem, mineral ve vitamin dayanağını mezoterapi sistemiyle de yerine koyabilmemiz mümkün. Dr. Tokmak, her mevsimde olduğu üzere bu periyotta de sağlıklı bir cilt için günde en az 2 litre su tüketmeye ihtimam gösterilmesi gerektiğini belirtti.

“YAĞLI CİLTLERDE SONBAHAR MEVSİMİNDE AKNELERDE ARTIŞ GÖRÜLÜYOR”

Uzm. Dr. Aslı Tokmak; “Sonbaharın gelmesiyle birlikte ısı ve nem istikrarı değişen cildiniz için bakım rutininizde ufak değişiklikler yapabilirsiniz” diyerek, “Bu mevsimde hassaslaşan cildiniz için yumuşak ve su bazlı temizleyicileri tercih etmelisiniz. Yazın cildin yıpranmasıyla üstte meyyit hücrelerden oluşan bir katman olur ve yerine yeni hücreler üst hakikat hareket ederken ciltte kepek kepek dökülme başlar. Cildi meyyit hücrelerden arındırmak, akne izleri, gözenek genişlikleri ve güneş hasarına bağlı oluşan lekeleri giderebilmek için cildin üst katmanına sistemli aralıklarla yüzeysel ve hafif peeling uygulanabilir” sözlerini kullandı.

Tokmak, böylelikle cildin mat ve soluk görünümü giderilerek daha parlak ve gözenekleri sıkılaşmış taze bir görünüm elde edilebileceğinin altını çizdi.

UZMANINDAN CİLDİNİZ İÇİN ALTIN TAVSİYELER

Tokmak cildin korunması için şu tavsiyeleri verdi:

Saçlar da en az cildimiz kadar yaz mevsiminde güneş, deniz ve klorlu sudan etkilenir. Sonbahara geçerken saçlarda kuruma, kırılma, kepeklenme ve saç dökülmesinde de artış olur. Saçın muhtaçlığı olan nem, vitamin ve mineralleri içeren mezoterapi uygulaması saç sıhhatinin korunması için uygun olacaktır.

Vücutta en hassas noktalardan biri de dudaklardır. Havanın neminin azalması ve soğuk havanın da tesiriyle dudaklarda çatlamalar sıkça görülebilir. Bunun için de badem yağlı balsamlar ve dudak nemlendiricileri ile gün içerisinde sık sık bakım yapmak değerlidir.

Cilt sıhhatimiz için en değerli ögelerden biri de güneş kollayıcı krem kullanmaktır. Bilindiği üzere en güçlü anti-aging eserler güneş hami kremlerdir. Birçok kişi güneş hami krem kullanımını yaz mevsimi ile özdeşleştirmiş olsa da güneş kollayıcı kremler her mevsim ve her gün kullanılmalıdır. Yazın cilt tipine özel olarak 50 ve üzeri SPF içeren güneş koruyucular tercih edilse de yazın bitmesiyle birlikte 30 SPF içerikteki güneş koruyuculara geçilebilir.

Antiaging yaklaşımlardan bahsetmişken güneşli havalarda gözleri kısmaya bağlı oluşan kaz ayaklarının alın bölgesindeki ve kaş ortasındaki kırışıkların oluşmaması için yaz başında botulinum toksin uygulaması yaptırmadıysanız, bu kırışıklıkların derinleşmemesi ve kalıcı hale gelmemesi için sonbahara girerken dermatoloğunuza botulinum toksin uygulamasını yaptırmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.