Global piyasalar yeni haftaya temkinli başladı

Küresel piyasalar koronavirüs salgınının getirdiği kısıtlamalarda aldığı ortaları sarmaya çalışırken Rusya-Ukrayla savaşının yarattığı jeopolitik riskler ve akabinde gelen besin ve güç krizinin açtığı derin boşluğu düştü.

Dünya genelinde resesyon ve enflasyon ikilemi ortasında kalan hisse piyasaları taraf bulmakta zorlanıyor.

Dünya genelinde sanayi yavaşladı

AA’nın haberine nazaran, geçen hafta açıklanan datalarda Çin hariç dünya genelinde sanayi üretimi yavaşlarken, kelam konusu durum tahvillere ve dolara olan talebi artırırdı, resesyon fiyatlamasının da güçlenmesine sebep oldu.

ABD’de Tedarik İdare Enstitüsü (ISM) imalat endeksi, haziranda bir evvelki aya kıyasla 3,1 puan azalışla 53’e inerek Haziran 2020’den bu yana en düşük seviyeyi kaydetti.

Brent pitrolün varili 110 dolar seviyesinde

Altının ons fiyatı cuma günü son 6 ayın en düşüğünden gelen reaksiyon alımlarıyla tekrar 1.810 dolar üzerinde alıcı bulmaya devam ederken, Brent petrolün varil fiyatı da 110 dolar düzeyi üzerinde kalıcı olmayı sürdürüyor.

New York borsası değerlendi

Bu gelişmelerle cuma günü New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 1,06, Nasdaq endeksi yüzde 0,90 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,05 paha kazandı. ABD’de endeks vadeli süreç kontratları yeni haftaya düşüşle başlarken, New York borsası bugün tatil nedeniyle süreçlere kapalı olacak.

Euro Bölgesi enflasyonu arttı

Euro Bölgesi’nde cuma günü açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haziranda yüzde 8,6’ya yükselerek rekor tazelerken, bölgede artan resesyon telaşı de fiyatlamaları zorlaştırmaya devam ediyor.

Geçen hafta bölge ülkelerinin tahvillerine olan talep güçlenirken, tahvil faizlerindeki düşüş eğilimi üst üste ikinci haftaya taşındı.

Lagarde’in açıklamaları bekleniyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Lideri Christine Lagarde’in açıklamalarına odaklanıldı. açıklamalarda ECB’nin faiz kararının büyüklüğüne yönelik ipuçları aranacak.

Avrupa borsaları karışık seyirde

Cuma günü bu gelişmelerle, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,23, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,14 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,29 kıymet kazanırken, İngiltere’de FTSE 100 yatay seyretti. Avrupa’da endeks vadeli süreç kontratları yeni haftaya ise düşüşle başladı.

Enflasyon beklentisi aylık 4.44 oldu

Yurt içinde gözler bugün açıklanacak enflasyon bilgilerine çevrilirken, AA Finans beklenti anketine katılan ekonomistler, TÜFE’nin haziranda yüzde 4,44 artmasını bekliyor.

Dolar/TL 16,7560 seviyesinde

Dolar/TL yatay bir seyirle 16,7562’den kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 16,7560 düzeyinde süreç görüyor.
Analistler, bugün yurt dışında Almanya’da dış ticaret istatistikleri ile Avrupa’da yatırımcı itimat endeksi ve Üretici Fiyat Endeksi’nin (ÜFE) takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.380 ve 2.340 düzeylerinin takviye, 2.450 puanın direnç pozisyonunda olduğunu söyledi.

Piyasalarda bugün takip edilecek bilgiler:

  • 09.00 Almanya, mayıs ayı dış ticaret istatistikleri
  • 10.00 Türkiye, haziran ayı TÜFE
  • 11.30 Euro Bölgesi, temmuz ayı yatırımcı inanç endeksi
  • 12.00 Euro Bölgesi, mayıs ayı ÜFE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.