Gazprom, Avrupa’ya doğalgazı giderek kısıyor

Rusya ve Ukrayna savaşından sonra Avrupa, Rusya’ya ekonomik yaptırımlar uygulamıştı. Rusya da Gazprom üzerinden Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatında kısıtlamalara gitti.

Rus şirket ayrıyeten, rubleyle ödeme yapmayı reddettikleri gerekçesiyle daha evvel Polonya, Bulgaristan, Danimarka, Finlandiya ve Hollanda’ya doğalgaz sevkiyatını durdurmuştu.

Sevkiyat, 167 milyon metreküpten 67 milyon metreküpe indi

Rus güç şirketi Gazprom, 14 Haziran’da yaptığı açıklamada, Kuzey Akım üzerinden gaz sevkiyatının günlük 167 milyon metreküpten 100 milyon metreküpe, dün yaptığı açıklamada ise günlük 67 milyon metreküpe düştüğü ikazında bulunmuştu. Rusya’nın Kuzey Akım üzerinden Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatı günlük 167 milyon metreküpten 67 milyon metreküpe düştü.

Doğalgaz kesintisinin nedeni teknik arıza olarak gösterildi

Açıklamada, kelam konusu sevkiyat kapasitesinin yüzde 40’a kadar düşmesinde Alman Siemens şirketine bakım için gönderilen birtakım teknik ekipmanların şimdi dönmemesi ana neden olarak gösterildi.

Almanya kısıntıyı “siyasi” bulduğunu belirtti

Almanya İktisat ve İklimi Muhafaza Bakanı Robert Habeck ise Rus gazını Almanya’ya taşıyan Kuzey Akım’da yaşanan arz kısıntısını “siyasi güdümlü” olarak nitelendirerek Gazprom’u doğalgaz fiyatlarını üst çekmeye çalışmakla suçladı.

Rus gazını Avrupa’ya aktaran hatlar

Kuzey Akım, Yamal-Avrupa boru sınırı ve Ukrayna’daki boru çizgilerinin yanı sıra Rus gazını Avrupa’ya taşıyan kıymetli sınırlardan biri olarak biliniyor.

Rus gazını Baltık Denizi üzerinden Almanya’ya gönderen Kuzey Akım boru çizgisinin yıllık 55 milyar metreküp doğalgaz taşıma kapasitesi bulunuyor.

Gazprom’un, Ukrayna üzerinden Avrupa’ya gönderdiği doğalgazın birçoklarını tekrar yönlendirmeyi planlayarak inşa ettiği Kuzey Akım 2 doğalgaz boru sınırı ise daha işletmeye alınmadan yaptırımlar nedeniyle atıl duruma düşmüştü.

Yamal-Avrupa boru sınırı da atıl duruma düştü

Gazprom’un Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatında kritik role sahip bir öbür boru çizgisi olan Yamal-Avrupa da artık kullanılmıyor.

Yamal-Avrupa boru çizgisi, Ukrayna’daki boru sınırları ve Kuzey Akım boru çizgisinin yanı sıra Rus gazını Avrupa’ya taşıyan kıymetli çizgilerden biri olarak biliniyor.

Gazprom, Rus hükümetinin kararını münasebet göstererek Yamal-Avrupa boru sınırının Polonya kısmını artık kullanmayacağını bildirdi.

Rusya kısmının sahibi ve işletmecisinin Gazprom, Polonya tarafının işletmecisi ve sahibinin EuRoPol GAZ’ın olduğu Yamal-Avrupa doğalgaz boru çizgisinin, yıllık 33 milyar metreküp kapasitesi bulunuyor.

Ukrayna üzerinden sevkiyat yarı yarıya azaldı

Gazprom Temsilcisi Sergey Kupriyanov, 10 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın, Sohranovka isimli doğalgaz dağıtım noktasından Rus gazı alımını durduracağına yönelik bilgilendirildiklerini söylemişti.

Rusya, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde bulunan ve günlük yaklaşık 30 milyon metreküp kapasiteye sahip Sohranovka üzerinden Avrupa’ya gönderdiği gazın yüzde 30’unu sevk ediyordu.

Söz konusu giriş noktasının kapanmasıyla şirketin Ukrayna üzerinden Avrupa’ya gönderdiği doğalgaz ölçüsü dün prestijiyle 10 Mayıs’a kıyasla yüzde 54 azalarak 41 milyon metreküpe düştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.