Fransa savaş iktisadına geçiyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile birlikte Avrupa’nın unuttuğu savaş tekrar kapısına dayandı. İkinci Dünya Savaşı’ndan beridir askeri harcamaları asgarî seviyede tutan kıta ülkeleri, Rus istilası sonrası en makûs senaryoya hazırlanmak için düğmeye bastı. Acı gerçekle yüzleşen birçok Doğu Avrupa ülkesi, ABD üretimi askeri teçhizat siparişi verdi. Stoklarında birkaç günlük mermisi kaldığı ortaya çıkan Almanya’nın orduya 100 milyar euroluk modernizasyon ve silahlanma kaynağı ayırmasının akabinde, Fransa başkanı Macron da “Fransa’nın savaş iktisadına geçmesi gerektiğini açıkladı.

BAĞIMSIZ SAVUNMA SANAYİMİZ BÜYÜMELİ

Silah sanayisi fuarı olan Eurosatory’de konuşan Macron, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde savunma bütçelerinin artırılması davetinde bulundu. Avrupa’nın öteki ülkelerden bağımsız ‘çok daha büyük bir savunma sanayisine sahip olması’ gerektiğini vurgulayan Fransız başkan, “Uzun mühlet içinde bulunacağımızı düşündüğüm bir savaş iktisadına girdik” dedi.

ALTI YILLIK PLAN

Dünya genelinde jeopolitik ortamın değiştiğine işaret eden Macron, Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’na altı yıllık bir askeri gelişim planı hazırlama talimatı verdiğini açıkladı. “Yeni planlama için stratejik değişiklikleri beklemedik” diyen Fransız başkan, lakin Ukrayna savaşının ‘daha süratli hareket etmek için ve düşük maliyetle gücü artırmak için ek bir ihtiyaç’ oluşturduğunu belirtti. Macron’un 2017’de iktidara gelmesinden bu yana Fransız askeri harcamaları kademeli olarak arttı. Fransa’da 2022’de 43 milyar dolara ulaşan askeri harcamaların 2025’te 52 milyar dolara ulaşması planlanıyor.

Olaf Scholz

ALMANYA’DAN ORDUYA DEV KAYNAK

Öte yandan Ukrayna krizi, Avrupa’nın lokomotif ülkesi Almanya’da da silahlanmayı tetiklemişti. Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, Avrupa’nın en güçlü ordusunu kuracağını açıklarken, ülkede savunma yatırımları ve ordunun modernizasyonuna 100 milyar euroluk dev bütçe ayrıldı. Berlin idaresi, 100 milyar euroluk ek fonla Avrupa üretimi Tornado jetlerinin yerine ABD’den 35 adet F-35 savaş uçağı alacak. Bunun yanı sıra yeni askeri nakliye helikopterlerinin satın alınması ve askerlerin donanımlarının uygunlaştırılması planlanıyor. Avrupa ülkelenin peş peşe savunma bütçelerini güçlendirmesi ve ordularına yatırımı artırması, “Avrupa silahlanma yarışına mı girdi” sorusunu gündeme getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.