Fizyoterapistlere nazaran, bu numara ile baş ağrınızın 10 saniye içinde geçmesi mümkün

Toplumda en sık rastlanan sıhhat şikayetlerinden birisi baş ağrısıdır. Genel popülasyonun %48.9’unda gözlenen baş ağrısı, her yaştan, ırktan, sosyoekonomik kesitten insanı tesirler. Bayanlarda, erkeklere oranla daha sık rastlanır. Birtakım baş ağrıları insanları bitkin düşürebilir ve hayat kalitesini olumsuz tarafta tesirler. Tetikleyicilerinizi ve sahip olduğunuz baş ağrısının tipini anlamak, ağrıyı hafifletmenize yahut önlemenize yardımcı olabilir.

Fizyoterapistlere nazaran, bu numara ile baş ağrınızın 10 saniye içinde geçmesi mümkün

Gerilim baş ağrısı

Başınızdaki ağrıya karşı hiçbir şey yardımcı olmuyor üzere görünüyor ve aklınızın ucunda mı? O vakit olaylara yeni bir perspektiften bakmanın vakti gelebilir. Ünlü fizyoterapist David Reavy, bir dergiye verdiği röportajda tansiyon tipi baş ağrılarının çok yaygın bir nedenine ışık tutuyor. Bu ağrı tipi ile ağrı, donuktan orta dereceye kadar değişebilir ve çok sık yahut ortada bir ortaya çıkabilir. Ekseriyetle başın etrafına yayılan ve başın her iki tarafına da ulaşan bir ağrı olarak tanımlanır. Bazen tansiyon tipi baş ağrısı gözlerinizin ağrımasına neden olur.

Çiğneme kası

Stres, dert, uykusuzluk ve susuzluk, tansiyon tipi baş ağrılarının nedenleri olabilir. Çiğneme kası yahut masseter kası da bu tip baş ağrısında büyük rol oynayabilir. Bu bedendeki en güçlü kastır ve çok gergin çekildiğinde baş ağrısına neden olabilir. Masseter kası yüzde, yanak ve çene etrafında bulunur ve çeneyi hareket ettirmekten sorumludur. Gergin yahut çok çalışan bir masseter kası boynunuzda, omuzlarınızda ve başınızda rahatsızlığa neden olabilir. Bu kasın neden olduğu baş ağrıları kolay bir masaj tekniği ile giderilebilir.Masaj tekniği

Reavy’e nazaran, bu teknik baş ağrınızı yalnızca birkaç saniye içinde yok edebilir. Birinci olarak, elmacık kemiğinizin çabucak altındaki ve çene kemiğinizin üzerindeki oluğu parmaklarınızla bulun. Bir yahut iki parmak ucunu kullanmak işe yaramalıdır. Parmaklarınızı masseter kasının etli kısmına dayayın. Masaj tekniğini uygulayacağınız bölge burasıdır. Bölgeye parmaklarınızla yahut boğumlarınızla içe ve aşağı gerçek masaj yapın. Bunu yaparken hafif bir baskı uygulayın ve ağzınızı açıp kapatın. Birkaç saniye sonra, masseter kasınız daha rahatlamış hissedecek ve baş ağrınız azalacaktır.

Gerilim tipi baş ağrısının geldiğini hissedebildiğiniz bir anda bu masaj tekniğini uygulamak akla yatkın olacaktır. Fizyoterapist ayrıyeten gerilimli olduklarında çenelerini sıkma eğiliminde olan beşerler olduğunu söylüyor. Bu beşerler için bu tekniği nizamlı olarak uygulamak bilhassa kıymetlidir. Uykusunda diş gıcırdatan bireyler de ağrıyı hafifleteceği için bu prosedürden faydalanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.