Facebook, nefret reklamlarını engelleyemiyor

Dünyanın en tanınan toplumsal medya platformlarından Facebook, her ne kadar son vakitlerde kapalılık tasaları nedeniyle sıkıntı günler geçirse de popülerliğini artırmayı başarıyor.

ABD merkezli toplumsal paylaşım platformu Facebook’un nefret söylemi içeren reklamları tespit ederek engellemede hala başarısız olduğu belirtiliyor.

“Küresel Şahit” ve “Foxglove” isimli iki sivil toplum örgütünce test amacıyla Facebook‘a, Etiyopya’da etnik ayrımcılığı ve nefret telaffuzunu içeren reklamlar verildi.

Sakıncalı reklamları onaylıyor

AA’da yer alan habere nazaran, Etiyopya’daki 3 ana etnik kümeye ilişkin insanların öldürülmesi daveti içeren nefret telaffuzlu 12 adet metin tabanlı reklamın yayınlanmasının, Facebook sistemince onaylandığı belirtildi.

Reklamları gerçekte yayınlamayan kümenin, Facebook idaresi ile temasa geçerek durum hakkında bilgilendirdiği, şirketin ise kelam konusu reklamların sistem tarafından otomatik olarak engellenmesi gerektiğini açıkladığı bildirildi.

Bu yazışmalardan bir hafta sonra kelam konusu örgütlerin, sistemi denemek emeliyle tekrar nefret söylemi içeren reklamları Facebook’a koyma teşebbüsünde bulunduğu ve birebir formda reklamların engellenmediği açıklandı.

Küresel Şahit’ten Rosie Sharpe, Facebook için tespit edilmesi en kolay olabileceklerini düşündükleri reklamların bile engellenmediğini tez ediyor.

Myanmar’da 20 milyondan fazla kullanıcısı bulunan Facebook, 2018’de Arakanlılara karşı şiddet ve nefret telaffuzunun kışkırtılmasını önlemek için kâfi çabayı göstermediğini itiraf etmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) de 2018’de, Facebook’u sanal nefretin yayılması konusunda “yavaş ve etkisiz” olmakla suçlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.