Enflasyon devleti yol, su, elektrikten vurdu

Artan enflasyonla birlikte devletin güç faturası 3.3 kat, kira masrafı 2.1 kat arttı Temsil, tanıtım masraflarını azaltmayan devletin ağırlama faturası da 5 kat yükseldi.

Birbiri arkasına yağan artırımlar vatandaşla birlikte devletin harcamalarını da fevkalâde seviyede artırdı. Devletin yakacak, akaryakıt ve elektrik sarfiyatı yılın birinci 6 ayında ortalamada 3.3 kat, birtakım kalemlerde ise 3.7 kata varan oranlarda arttı. Yiyecek, içeceğe geçen yıla nazaran 2 kat fazla para ödemek zorunda kalan kamu kurumlarının kira masrafları 2.1 kat yükseldi. Artırımlara karşın gösterişten taviz vermeyen iktidarın temsil ve ağırlama masraflarındaki artış ise 5 katı geçti.

PAHALI ISINDI

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı resmi bütçe bilgilerine nazaran, artan doğalgaz ve elektrik fiyatları vatandaş kadar devletin güç faturalarını da 3.7 katı aşan oranlarda artırdı. Geçen yılın birinci 6 ayında kamu kurumlarını ısıtmak için 1 milyar 298 milyon liralık doğalgaz ve kömür yakılırken bu yılın tıpkı periyodunda devleti ısıtmanın maliyeti 4 milyar 910 milyon lirayı aştı. Yalnızca doğalgaz ve kömüre harcanan para 6 aylık periyotta 3.78 kat, öteki bir sözle yüzde 278.3 oranında arttı. Tıpkı devirde kamu kurumlarının akaryakıt sarfiyatı 3.46 kat, elektrik sarfiyatı de 3.12 kat birden arttı. Kamu kurumlarının güce ödediği toplam fatura ise geçen yıla nazaran yüzde 212 oranında artarak 5.8 milyar liradan 19.2 milyar liraya fırladı.

AĞIRLAMAYA DEVAM

Enflasyon devletin yiyecek, içecek ve yem alım maliyetlerini yüzde 96 oranında, su ve paklık materyali alım masraflarını de yüzde 88 oranında artırdı.  Kırtasiye harcamaları 3 kat artışla 1.7 milyar liraya çıkarken temsil, tanıtım ve ağırlamaya yapılan harcama 5.3 kat artarak 49.9 milyon liradan 263 milyon liraya fırladı.

Kira masraflarında harikulâde artış

Enflasyondaki artış kamu kurumlarının başta taşıt ve hizmet binası olmak üzere kira masraflarının de harika artmasına yol açtı. Geçen yılın birinci 6 aylık devrinde 978 milyon lira kira parası ödeyen kamu kurumları bu yılın tıpkı periyodunda kiracısı olduğu şirketlere 2 milyar 13 milyon lira para aktarmak zorunda kaldı. Bu devirde kiralık taşıtlar için devletin kasasından çıkan para 3 kat artarak 679 milyon liraya, işçi servislerine ödediği para 2 kat artışla 639 milyon liraya yükseldi. Kiralık binalara 393 milyon lira, uçak ve helikopter kiralarına 177 milyon lira para gitti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.