Dünyada yalnızca Türkiye’de çıkarılıyor! 4,8 milyar tonluk dev rezerv

Kahramanmaraş’ın Elbistan ve Afşin bölgesindeki linyit alanında çıkarılan leonardit madeni, gübrenin alternatifi olacak. Gübreye nazaran yüzde 30 daha fazla randıman sağlayan ve fiyat olarak 5’te 1 kadar ucuz olan leonardit madeni, tarımda kullanılmaya başlandı.

Elbistan ve Afşin bölgesindeki linyit ocaklarından çıkarılan ve organik bir eser olan leonarditin dünya rezervinin neredeyse tamamı Türkiye’de bulunuyor. Kanıtlanmış olarak tespit edilen rezervin ölçüsü 4,8 milyar ton civarında. Eser, Ar-Ge çalışmaları sonrasında toz ve sıvı olarak son tüketiciye hitap edecek halde hazırlanıyor.

Çiftçilerin kullanımına sunulması için bölgede özel kesim tarafından da yatırımlar yapılıyor.

Kimyevi gübre fiyatlarındaki önemli artışların, çiftçileri alternatif olarak leonardite yönlendirmesi bekleniyor.

Ürünün birinci denemeleri ise Konya Ovası’nda ve Amik Ovası’nda gerçekleştirildi. Leonardit ile beslenen topraklarda randımanın yüzde yaklaşık 30 oranında artış gösterdiği bildirildi.

“LEONARDİT ‘İN 13’TE 1’İNİ KULLANMAMIZ YETER”

Ar-Ge uzmanı Enver Baltaş, Elbistan’da dünyanın en kaliteli leonarditinin bulunduğunu belirterek, “Şu anda güç olarak kullanılıyor lakin biz bunun güçten fazla tarımda daha güzel olacağını bildiğimiz için Elbistan’a üs kurduk. Şu anda dünyada kıtlık senaryosu yazılırken ülkemizdeki bu türlü bir kaynağın tarımda randıman artışı olarak geri döndüğünü hesaplarsak bu demektir; biz kıtlık senaryosuna rağmen ülkemizde bolluk senaryosunu yazabiliriz. Şu anda Elbistan’daki toplam rezervin toplamına baktığımızda 4,8 milyar ton olarak hesap ediliyor. Türkiye’nin tüm topraklarını yanlışsız biçimde işleyecek boyuta getirdiğimizde de 13’te 1’ini kullanmamız yetiyor. Bu kadar güçlü bir rezerve sahibiz” dedi.

“DÜNYAYA YAYILMASI MEMNUN EDER”

Elbistan Belediye Lideri Mehmet Gürbüz ise, kömür rezervinde bu kadar kaliteli ve katma kıymeti yüksek olan leonarditin tarımda da kullanılabiliyor olmasının farklı bir memnunluk vesilesi olduğunu söz ederek, “Bu eser hem eser kalitesini artırıyor hem de yeni eser 2. eserin ekilmesi ve oradan da randıman alınmasıyla ilgili imkan sağlıyor. Bu ve gibisi eserlerin Ar-Ge çalışmalarının süratle ilerlemesi çiftçilerimiz açısından çok değerli. 4,8 milyar ton çok büyük bir rezerv. Bu hammaddenin işlenip organik gübreye dönmesi, tarımda kullanılması, eser çeşitliliği, eser kalitesi, ikincil esere dönüştürülmesi, tarımda yaşanan sıkışmanın açılması, genişlemesi, bütün dünyaya yayılması bizi çok memnun eder” diye konuştu.

“TOPRAKLARIMIZ GENÇLEŞECEK”

Leonardit tesisi sahibi Veysi Yıldız, leonarditin bölgede yaklaşık 5 milyar ton rezerve sahip olduğunu hatırlatarak, “Toprağımızda kimyasal ve zirai ilaçlardan ve anız yakmaktan doğan ziyanlar ile birlikte topraklarımızda organik husus 0,5’lere PH 9’lara yükselmiş, kireç oranımız ise yüzde 35 civarıdır. Leonardit topraklarımızı hiç tarım yapılmamış düzeye getirmektedir. Topraklarımızda yüzde 30’lara varan randıman artışı, buna bağlı olarak yüksek kaliteli eser ve doğal meyve ve zerzevat yetiştirmede çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Topraklarımızda bitkiler organik hususun düşüklüğünden fosforu almamaktadır. Fosforu almadığı için bitki gereğince güneş ışığından faydalanmamaktadır. Buna istinaden toprağın organik unsuru yükseldiği vakit hem gübre tüketimi yüzde 25’lere düşecek hem de randıman artışı yüzde 30’larda olacak. Buna bağlı olarak da topraklarımız gençleşecek. Daha doğal sebzeler ve meyveler tüketeceğiz” dedi.

Leonarditin sıvı olarak da kullanıldığını belirten Yıldız, kükürtle birlikte kullanıldığında topraktaki kireçlenmeyi de ortadan kaldırdığını kaydetti.

LEONARDİT NEDİR?

Leonardit, yüksek oranda hümik asit, makro ve mikrobesin elementlerini içeren büsbütün doğal bir husustur. Oluşumu milyonlarca yıl öncesi bitki kalıntılarının sıcaklık, nem, basınç, oksidasyon ve çok özel jeolojik koşullar gerektirdiğinden tabiatta ender bulunuyor. İçerdiği yüksek orandaki hümik asitler sebebiyle toprakların fiziki ve biyolojik yapılarının düzenlenmesinde etkin rol oynuyor.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.