Dört ayda yaklaşık bin hekim iş bıraktı

İş yükü, uzun nöbetler ve düşük maaş nedeniyle kamudan istifa eden hekimlerin sayısı her geçen gün artıyor. Birtakım hastanelerde hekimsiz kalan kısımlar kapanmaya, hastalar randevu alamamaya başladı.

Sıhhat Bakanlığı 65-72 yaş ortası emekli tabipler için yine vazife için ilan açtı. Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Lideri Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, pandemideki istifa yasağının sonlanmasının akabinde yaklaşık 10 bin tabibin kamudan istifa ettiğini söyledi. Ökten, tabiplerin istifa etmesinin nedeninin düşük maaşlar ve çalışma şartlarının giderek berbatlaşması olduğunu söyledi. Ökten, “Bir hekim arkadaşımız neredeyse günde 100 hastaya bakıyor. Çalışma şartlarının getirdiği tükenmişlik sendromu kamudan kaçışı hızlandırıyor. Hekim göçü arttıkça kalanların iş yükü artıyor. Bu da kaçışı daha da hızlandıracak” dedi.

Ökten, Sıhhat Bakanlığı’nın hekim açığını gidermek için asistan takımlarını artırması ve emekli tabiplerin vazifeye çağrılmasıyla ilgili de “Asistan hekim takımlarını artırdılar fakat örneğin beyin cerrahisi takımları yarı yarıya boş kaldı, zira tabipler göç ediyor. Sıhhat hizmetlerinin niteliği düşüyor. Emekli doktoları vazifeye çağırmak da bakanlığın ayıbı. Emekli tabip arkadaşlarımız da geçinemedikleri için mecburen müracaat yapıyorlar” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.