Devletin fabrikası SADAT’a emanet

Tuğgeneral görevindeyken emekli olan ve Siyasal İslamcı kimliğiyle bilinen eski Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi ile 22 emekli subay ve astsubay tarafından 28 Şubat 2012 tarihinde kurulan SADAT, kurulduğu günden beri tartışma konusu.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, tam ismi Milletlerarası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. olan SADAT’ın İstanbul Beylikdüzü’ndeki merkezinin önünde 13 Mayıs’ta bir açıklama yaptı.

CHP Önderinin, “SADAT paramiliter bir kuruluştur… Burası terörist yetiştiren bir kurumdur. Seçimi gölgeleyecek, seçimin güvenliğini sarsacak rastgele bir şey olursa sorumlusu burasıdır ve Saray’dır” tabirlerini kullandığı açıklama günlerce tartışıldı.

4,5 MİLYON TL FİYATINDA İHALE

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran, artık de SADAT’ın kurucuları ve ortakları ortasında yer alan Mehmet Naci Efe ile Mehmet Tek’in kamuya ilişkin olan Türkiye Şeker Fabrikaları’nın (Türkşeker) özel güvenlik işini aldığı açığa çıktı. Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere nazaran, Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi, 11 Nisan’da “Özel Güvenlik Hizmet Alımı” ismi altında bir ihale düzenledi. İhaleyi 4 milyon 504 bin TL teklif veren Ekol Küme Muhafaza Güvenlik ve Eğitim Hizmetleri A.Ş. aldı.

İhale kapsamında, 1 Temmuz-31 Aralık 2022 tarihleri ortasında, 6 ay boyunca korunacak alanlar şöyle sıralandı:

“Ankara Şeker Fabrikası, Makine Fabrikası, Şeker Enstitüsü ve Tohum Fabrikası, hizmet binaları, lojmanlar, ambarlar, toplumsal tesisler, müştemilatı, meydan alanı ile Ankara ili hudutlarında bulunan yönetimimizce kiralanmış şeker depoları ve genel müdürlük binası.”

KORUMADIKLARI BİR KURUM YOK

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere nazaran, Ekol Küme Muhafaza Güvenlik ve Eğitim Hizmetleri A.Ş.’nin sahipleri tıpkı vakitte SADAT’ın da ortakları ve kurucuları olan Mehmet Naci Efe ile Mehmet Tek.

Tek ile Efe’nin sahibi olduğu şirketlerinden biri olan Ekol Küme Güvenlik Şirketi, 2012 ile 2022 yılları ortasından kamu kurumlarında tam 86 özel güvenlik ihalesi aldı. Bu 86 ihalenin toplam bedeli ise 453 milyon 258 bin TL’yi buluyor.

Yine bu ikilinin sahibi olduğu bir öbür özel güvenlik şirketi olan Ekol Küme Müdafaa Şirketi de kamudan 90 milyon TL kıymetinde 19 başka ihale aldı. Efe ile Tek’in özel güvenlik şirketleri, üniversitelerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı öğrenci yurtlarından, adliyelere ve AKP’li belediyelere kadar birçok kamu kurumundan milyonlarca liralık özel güvenlik ihalesi aldı.

İkili yalnızca bu iki farklı özel güvenlik şirketiyle kamudan 105 başka ihale aldı. Bu 105 ihaleyle kamunun kasasından şirketlere ödenen para da 543 milyon TL’yi aşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.