Çin Devlet Lideri Şi’den Kenya’ya seçim tebriği

Çin Devlet Lideri Şi Cinping, Kenya‘nın yeni seçilen Devlet Lideri William Ruto‘ya tebrik bildirisi yolladı.

Şi Cinping, bildirisinde, Çin ile Kenya ortasında uzun müddetli dostluk bağı bulunduğunu ve son yıllarda farklı alanlardaki geliştirilen iş birliklerinin yararlı sonuçlar ürettiğini belirtti.

Şi, Çin-Kenya alakalarının gelişmesine büyük değer verdiğini söz ederek yeni Devlet Lideri Ruto ile Pekin ve Nairobi ortasındaki kapsamlı stratejik iştiraki, iki ülkenin ve halklarının faydasına geliştirmek üzere birlikte çalışmak istediğini vurguladı.

ÇİN’İN AFRİKA AÇILIMI

Çin’in, son yıllarda artan ekonomik gücü ve nüfuzuyla, gereksinim duyduğu doğal kaynaklara ve deniz çok pazarlara erişim açısından büyük potansiyel barındıran Afrika’ya yatırımlarını artırdığı gözleniyor.

Çinli şirketler, Kenya’da, başta yeni açılan Niarobi Otobanı ve başşehir Nairobi’yi liman kenti Mombasa’ya bağlayan Standard Gauge Demir Yolu olmak üzere büyük altyapı projelerinin yüklenicisi oldu.

Öte yandan hala misyondaki Devlet Lideri Uhuru Kenyatta hükümeti, altyapı projelerini finanse etmek Çin finans kurumlarından borç ve krediler aldı.

Bu yılın başında Niarobi’yi ziyaret eden Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, ülkenin artan borç yükünden Çin’i sorumlu tutan tenkitlerle verdiği cevapta, Çin-Kenya iş birliği projelerinin bilimsel yaklaşımla planlandığını, Kenya halkına ve ülkenin kalkınma ve yine canlanmasına katkı sağladığını savunmuştu.

Vang, Pekin’in borç yoluyla ülkede nüfuz kurmaya çalıştığı tezine, Kenya’nın dış borçlarının yüzde 80’inin IMF üzere çok uluslu finans kurumlarına olduğunu, Çin’e olan borçlarının karşılıklı isteğe dayalı krediler olduğunu hatırlatmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.