Can Atalay hapisten çıkabilecek mi… Akıllara Mustafa Balbay geldi

Türkiye İşçi Partisi (TİP) resmi olmayan sonuçlara göre seçimlerde dört milletvekili çıkardı. TİP’ten Meclis’e giren isimler Erkan Baş, Ahmet Şık, Sera Kadıgil ve Can Atalay oldu.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) TBMM’de önümüzdeki dönemde de dört vekille temsil edilecek.

Parlamento seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, TİP TBMM’de dört sandalye kazandı.

Açıklanan verilere göre İstanbul’dan TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın yanı sıra partinin diğer milletvekili adaylarından Ahmet Şık ve Sera Kadıgil de yeniden Meclis’e girmeye başardı.

TİP’in yüzde 8,69 oy aldığı Hatay’dan ise milletvekili adayı Can Atalay TBMM’ye girdi.

Erkan Baş, TİP Hatay Milletvekili Barış Atay’ın Gezi tutuklusu Can Atalay’ın cezaevinden çıkabilmesi için Hatay ilk sıra adaylığından vazgeçtiğini açıklamıştı.

Barış Atay, büyüdüğü ve seçmen desteği bulunan Hatay’ın yerine Antalya’da ikinci sıradan aday gösterilmişti. Ancak TİP, Antalya’dan milletvekili çıkaramadı.

TİP’in yüzde 5,69 oy aldığı Muğla’daki milletvekili adayı Mehmet Aslantuğ da Meclis’e giremedi.

TİP’in İzmir milletvekili adaylarından İrfan Değirmenci de Meclis’e seçilemedi.

Seçime Emek ve Özgürlük İttifakı içinde ancak kendi logosu ve listesiyle giren TİP’in Türkiye genelindeki oyunun yüzde 1,71 olduğunu ortaya koydu.

CAN ATALAY HAPİSTEN ÇIKACAK MI

Türkiye İşçi Partisi, Hatay’dan 44 bin 792 oy aldı. Bu verilere göre Hatay TİP 1. Sıra’dan aday gösterilen Can Atalay milletvekili seçildi.

Sonucun kesinleşmesi durumunda Silivri Cezaevi’nde bulunan Atalay tahliye edilecek ve Meclis’te görev yapacak.

Balbay, 12 Haziran 2011’de yapılan genel seçimde Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday oldu ve İzmir 2. Bölge milletvekili seçilmiştir.

MUSTAFA BALBAY NASIL TAHLİYE EDİLDİ

Mustafa Balbay, 12 Haziran 2011’de yapılan genel seçimde Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday olmuş ve İzmir 2. Bölge milletvekili seçilmişti.

Milletvekili seçilmesinin ardından tahliye talebinde bulunan Balbay’ın talebi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedilmişti.

“3. Yargı Paketi” olarak bilen “Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yoluyla İlişkin Dava Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun Tasarısı”nın TBMM’den geçip yasalaşmasından hemen sonra 5 Temmuz 2012 günü tahliyesini tekrar talep etti, bu talep de İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi. 9 Aralık 2013 tarihinde tahliye edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir