Bu haberi okuyan demlik demlik çay içecek! Çayın o denli bir şeye yararı bulundu ki…

Son vakitlerde birkaç büyük çalışma, günde birkaç fincan çay tüketmenin bir dizi sıhhat faydası sağlayabileceğini bulmuştur. Artan ispatlar, günde birkaç fincan çay içmenin, kişinin kalp hastalığı, felç, diyabet ve genel mevt riskini azaltmak da dahil olmak üzere sayısız sıhhat faydasına sahip olduğunu göstermektedir. Konuyla ilgili en yeni araştırma, 19 çalışmanın gözden geçirilmesi, önümüzdeki hafta Avrupa Diyabet Araştırmaları Derneği’nin yıllık toplantısında sunulacak. Sonuçlar, günde en az dört fincan siyah çay içmenin, bir kişinin tip 2 diyabet geliştirme riskini on yıl boyunca %17 oranında azalttığını gösterdi.

BU HABERİ OKUYAN DEMLİK DEMLİK ÇAY İÇECEK! ÇAYIN O DENLİ BİR ŞEYE YARARI BULUNDU Kİ…

Çin’den bir takım tarafından yürütülen araştırma, sekiz ülkede bir milyondan fazla yetişkini içeriyordu. Bulgular, daha az bardak çay içmenin daha az yarar sağladığını gösteriyor. Sonuçlar, günde yalnızca bir ila üç fincan tip 2 diyabet riskini sırf %4 oranında azalttığını gösterdi. Her bir ek fincan için diyabet geliştirme riski %1 azaldı. Wuhan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacı Xiaying Li, “Sonuçlarımız heyecan verici zira insanların tip 2 diyabet geliştirme risklerini potansiyel olarak azaltmak için günde dört fincan çay içmek kadar kolay bir şey yapabileceklerini öne sürüyorlar.” dedi.

Geçen ay yayınlanan bir araştırma, günde iki yahut daha fazla fincan siyah çay içmenin, 14 yıllık bir mühlet içinde hiç çay içmeyenlere kıyasla genel vefat riskini %9 ila %13 oranında azalttığını buldu. Çalışma ayrıyeten birden fazla fincan çay içmek ile daha düşük koroner kalp hastalığı ve felç riski ortasında bir ilgi olduğunu ortaya koydu. Bu araştırmayı yürüten Ulusal Kanser Enstitüsü’nde vazifeli bilim insanı Dr. Maki Inoue-Choi, “Bulgularımızın halihazırda çay içen beşerler için çok inanç verici olacağını düşünüyoruz” dedi. Inoue-Choi, araştırmasında günde 10 bardaktan fazla içen beşerler ortasında bile “ölüm riski üzerinde olumsuz bir tesir görmedik” dedi.

ÇAYDAKİ ANTİOKSİDANLAR İLTİHABI AZALTABİLİR

Çay içmenin sıhhate yararları, bitkilerde doğal olarak bulunan ve antioksidanlar sağlayan bileşikler olan polifenollerle ilgili olabilir. Inoue-Choi, “Bu bileşikler bedendeki iltihaplanmayı ve oksidatif gerilimi azaltabilir ve bu da muhtemelen kalp hastalığı üzere belli sıhhat durumlarının gelişme riskini azaltabilir.” dedi. Inoue-Choi yaptığı çalışmada, çaya süt yahut şeker eklemenin sıhhate yararlarını azaltmadığını fakat iştirakçilerin bu gereçleri yönetimli kullanma eğiliminde olduğunu söyledi.

Daha evvel yapılan birtakım araştırmalar çay içmenin prostat, akciğer, yumurtalık yahut kolorektal kanser riskini azaltabileceğini öne sürmüş olsa da, bir çalışmada günde üç fincan siyah çay içmenin göğüs kanseri için kıymetli bir risk faktörü olduğu bulundu. Diğer bir çalışma, çok sıcak çay içmenin yemek borusu kanseri riskinin artmasıyla bağlantılı olduğunu buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.