Birinci yerli müşahede uydusu RASAT’ın misyon müddeti doldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, RASAT için TÜBİTAK UZAY Yerleşkesi’nde 11’inci yıl dönümü kutlama merasimi düzenlendi. Merasime, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK UZAY Enstitüsü Müdürü Mesut Gökten ve Enstitüsü çalışanları katıldı.

Varank, merasimdeki konuşmasında, RASAT’ın Türkiye için bir birinci olduğunu, bir emeğin ve çabanın göstergesi niteliğini taşıdığını söyledi.

Uydunun Türk beşerinin kabiliyetlerini gözler önüne serdiğini vurgulayan Varank, “RASAT, Türkiye’yi tam bağımsız yapma çabasının en somut örneği. Türk mühendis ve teknisyenlerinin, bilim insanlarının ne kadar maharetli ve kabiliyetli olduğunun da örneğini yaşıyoruz. 3 yıl ömrü olacak diye tasarlanan eser, 11 yıl boyunca ülkemize hizmet etti. Vatandaşlarımızın meselelerini da giderecek formda bu uydudan faydalanıldı, ulusal güvenliğimizle alakalı çok hassas noktalarda fonksiyonlar gördü. Bu da bizim insanımızın kabiliyetinin ne kadar yüksek olduğunun bir göstergesi.” dedi.

“DÜĞÜNÜMÜZ ‘İMECE’ VE ‘TÜRKSAT 6A’ İLE OLACAK”

Varank, Türkiye’nin kendi ulusal siyasetini uygulayabilen tam bağımsız bir ülke olması için uzay alanında da çaba göstermesinin kıymetine dikkati çekerek, ülkede bunun bayraktarlığını TÜBİTAK UZAY’ın yaptığını ve yapmaya da devam edeceğini lisana getirdi.

Esprili bir lisanla RASAT için gerçekleştirilen merasimin bir manada bir “cenaze töreni” olduğunu söz eden Varank, şöyle konuştu:

“Önümüze gelecek İMECE Projesi, TÜRKSAT 6A Projesi bizim düğünlerimiz olacak. İnşallah şu düğünlerimizi İMECE ile 6A ile yapalım, çok hoş gururları ülkemize kazandıralım, ordumuzun, güvenlik kuvvetlerimizin ve istihbarat teşkilatımızın muhtaçlıklarını yerine getirelim. Bizim çocuklarımız, torunlarımız ve bu ülkenin geleceği için çok daha sıkı çalışmamız ve bu işlere çabukla lakin kararlılıkla devam etmemiz lazım. RASAT’taki başarımız daim olsun, emeği geçen bütün arkadaşlarımızı kutluyorum.”

TÜBİTAK Lideri Mandal da düzenlenen programda RASAT Projesi’nde farklı süreçlerde vazife alan TÜBİTAK UZAY çalışanlarıyla sohbet ettiğini belirterek, “2011 yılında RASAT için yaşadıkları heyecanı gelecek yıl İMECE ve TÜRKSAT 6A için biz de yaşamak istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

12 MİLYON KİLOMETREKARELİK ALANI GÖRÜNTÜLEDİ

17 Ağustos 2011’de Rusya’nın Yasny Fırlatma Üssü’nden Denepr fırlatma aracıyla uzaya gönderilen RASAT, fırlatmadan 969 saniye sonra, Dünya’dan 687 kilometre yükseklikteki amaç yörüngesine muvaffakiyetle yerleşmişti.

Bugüne kadar yörüngesinde 58 bin 726 çeşit atan RASAT ile toplam 22 bin 203 sefer irtibat kuruldu. RASAT’ın 7,5 metre PAN ve 15 metre RGB çözünürlüğe sahip kamerası tarafından yaklaşık 3 bin 284 sefer manzara çekilerek toplam 13 bin 362 kare manzara kaydedildi.

Bir çerçeve imaj boyutu 30×30 kilometre olan ve tek seferde 33 çerçeve yani 960 kilometre uzunluğunda şerit manzaralar alabilen uyduyla 12 milyon 25 bin 800 kilometrekarelik alanın manzarası hizmete sunularak çok geniş bir uydu manzarası arşivi ülkeye kazandırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.