ABD, Rusya ve Çin’in uzay silahları için toplanıyor

Pentagon’un üst seviye komutası, Çin ve Rusya tarafından geliştirilen yeni uzay silahlarının yarattığı artan tehlike hakkında konuşmak için gelecek hafta toplantı düzenleme kararı aldı.

Çin ve Rusya’nın kısmi yörüngesel bombardıman sistemleri ve uzaydan karaya silahları genişletmesinin, ABD’nin caydırıcılığını ve stratejik istikrarını nasıl etkileyebileceği toplantının ana konusu olacak.

Toplantıda ayrıyeten, bu uzay silahlarının gelişmesi ve Amerika’nın savunması için risk oluşturması durumunda ülkenin nasıl yanıt vereceği de tartışılacak.

Üst seviye yetkililer katılacak

Brifinge, Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Savunma Bakan Yardımcısı Kathleen Hicks üzere ABD Savunma Bakanlığı’nın üst seviye yetkilileri katılacak.

Çin ve Rusya’nın silahlarının Amerika tarafından tespit edilme, takip etme yahut bunlara karşı koyma kapasitesini aşabilecek yeni uzay tabanlı teknolojiler de gündeme gelecek.

NTV’de yer alan habere nazaran Çin, Ekim 2021’de fraksiyonel yörüngesel bombardıman sistemi olarak tanımladığı sistemi test etti.

Çin tarafından lazerler, karadan fırlatılan uydu zıddı füzeler ve öbür uyduları yakalayıp yörüngeden çekme yeteneğine sahip uzay araçları da dahil olmak üzere çok çeşitli uydu tersi teknolojiler geliştirildi.

Öte yandan Rusya, mermi ateşleme yetenekleri olan uydular da dahil olmak üzere uzaya dayalı silahlar ve uydu zıddı sistemler oluşturmak için çalışmalar yürütüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.