A Ulusal Bayan Basketbol Kadrosu’nun Bolu kampı başladı

Ay-yıldızlı takım, 20 Haziran’a kadar sürecek kamp çalışmaları için geldiği Bolu Dağı’ndaki bir otelde, başantrenör Ceyhun Yıldızoğlu idaresinde birinci idmanına çıktı.

İdmana ısınma hareketleri ile başlayan ulusallar, daha sonra topla çalışma yaptı.

Başantrenör Ceyhun Yıldızoğlu, antrenman öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Ümit Ulusal Ekip’te oynayanlar ve ligde form grafiği yüksek olanları görmek istedikleri için yeni oyuncularla kampa başladıklarını bildirdi.

Kamp takımında, ulusal ekip havuzu içinde buraya çağırmadıkları lakin yeteneklerinden emin oldukları çok özel oyuncuların bulunduğunu vurgulayan Yıldızoğlu, “İnşallah ulusal kadroları yeniden eskisi üzere Avrupa sahnesinde kürsü gayreti veren takımlar haline getirmek için kampa başlangıç yaptık. Bu kampın akabinde İstanbul’a gideceğiz. Buradaki idmanlarımızda atak ve savunma stratejimizi gözden geçirdikten sonra Sırbistan’a gideceğiz. Akabinde İstanbul’da Japonya ile ikili temas maçlarımız olacak. Temel maksadımız, buradaki hazırlık kampında tekrar Avrupa arenasına çıkış yapan Türk Bayan Ulusal Kadrosu’nun izlerini ortaya çıkartmak.” diye konuştu.

Oyuncu kümelerine çok güvendiklerini lisana getiren Yıldızoğlu, kampta olanlarla dışarıda kalanların güçlü bir ulusal ekibi havuzu oluşturduğunu anlattı.

Yıldızoğlu, dünya şampiyonalarında, olimpiyatlarda, Avrupa’nın en üst düzeyinde çaba edecek ulusal grubu yine ortaya çıkartmak için çalışmalara başladıklarını kaydetti.

Genç basketbolcular entegre edilecek

A Ulusal Bayan Basketbol Grubu Menajeri Yasemin Horasan, kampa 14 atlet ile başladıklarını belirtti.

20 Yaş Altı Ulusal Ekibi oyuncularının da Bolu kampına katıldığını tabir eden Horasan, şu görüşlerini aktardı:

“Daha gençlerin de entegre olduğu, kadromuza önümüzdeki devirde eklenebilecek, deneyimli oyuncularımızın yanına gençleri monte edebileceğimiz, adımlarımızı nasıl atabileceğimizi göreceğimiz bir kamp periyodu geçecek. Bugün yeni başlıyoruz. Hedeflediğimiz şeyleri yerine getirebileceğimiz başarılı bir kamp periyodu geçmesini umuyoruz. 2023 Avrupa Basketbol Şampiyonası’na gitme ismine değerli bir hazırlık kampını bitirmeyi amaçlıyoruz. Kampımızda çift idmanlarımız da olacak. Teknik takımımızın planları kapsamında kuvvet çalışmalarımız da olacak. İdmanların yoğunluğuna nazaran teknik grubumuz bunları değerlendirip, ona nazaran bir program çıkaracak.”

FIBA 2023 Bayanlar Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde D Kümesi’nde yer alan ulusal kadro; Polonya, Slovenya ve Arnavutluk ile uğraş ediyor. Kümedeki birinci 2 maçını kazanan ay-yıldızlı grup, önder durumda yer alıyor.

Elemelerin birinci maçında Slovenya’yı deplasmanda 78-62 yenen ulusal ekip, ikinci müsabakada ise Polonya’yı Kocaeli’de 52-41 mağlup etti. Ulusallar, 24 Kasım’da Arnavutluk, 27 Kasım’da ise Slovenya ile karşı karşıya gelecek.

Elemelerde 8’i dörtlü, 2’si ise üçlü olmak üzere 10 kümede 38 ekip yer alıyor. Konut sahibi ülkeler İsrail ve Slovenya’nın direkt katılacağı tertipte 10 küme birincisi ve 4 en yeterli küme ikincisi bulunacak. Dört kadronun yer aldığı kümelerde sonuncu grupla yapılan maçların sonucu dikkate alınmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.