15 Temmuz’u yaşayanlar anlattı: ‘Çok şükür bir şehit verdik’

15 Temmuz darbe teşebbüsünde yakınlarını kaybeden aileler, o gece yaşananları anlattı. Darbe teşebbüsüne karşı çıkmak için gittiği Harbiye’de açılan ateş sonucu ağır yaralanan Fahrettin Yavuz (34), hastanede ömrünü yitirdi.

Mecidiyeköy’de camcılık yaparak geçimini sağlayan Yavuz, darbe teşebbüsünü haberlerden öğrendi. 4 erkek kardeşi ve 25 kişilik bir kümeyle, Mecidiyeköy’de buluşarak tekbirlerle Gayrettepe’ye yönelen Yavuz, daha sonra TRT’deki Harbiye binasına geçti. Yavuz, burada darbeci askerlerin açtığı ateş sonucu ağır yaralandı. Kaldırıldığı Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybeden Yavuz, gerisinde Moritanyalı eşi ile 11 ve 15 yaşında iki oğlunu bıraktı. Ağabeyi Fuat Yavuz, kardeşini ve o gece yaşananları anlattı. 

“ÇOK ŞÜKÜR ŞEHİT VERDİK”

Ağabey Fuat Yavuz, “15 Temmuz’u yaşayanlar bilir. O geceyi biz günlerce anlatsak da bitiremeyiz. O gece dört kardeş yeğenlerimle birlikte en ön saftaydık. Çok şükür bir şehit verdik. Bugün ülkemiz güllük gülistanlık ve bugün burada bu röportajı yapabiliyoruz. 15 Temmuz’da bunlar başarılı olsaydı artık bu ülke Suriye’den daha beter durumdaydı. Keşke şehitlik mertebesi bize de nasip olsaydı. Biz şehit ailesiyiz, kardeşimize nasip oldu. Bize büyük bir mükafat ve unvan bıraktı. Kardeşim 20 yıldan fazla burada çalıştı. Akabinde Avrupa’ya gezmeye gitmek istediğini söyledi. Bizi kandırarak Moritanya’ya gitti. Orada evlendi, yenge hanım Moritanyalı. Çocukların büyüğü anneye çekti, küçüğü melez. Orada çok memnundu, iki sene kaldı. Annemiz rahatsızlanınca dönmek zorunda kaldı. Eşini alarak buraya geldi ve burada kaldılar, artık dönmediler. Sabah 09.00’da gelirdi akşam 00.00’a kadar burada dururdu. Burada devamlı arkadaşları olurdu. Allah ona şehitlik nasip etti. Toparlandık çok şükür, acının yanında verilmiş olan mükafat büyük. Herkese ve her aileye nasip olmaz. Bu bayrakta bizim kanımız var çok şükür. Kanımızın son damlasına kadar onun için uğraş edeceğiz” dedi.

“ACILAR GEÇİYOR ANCAK BU SİYASİ ATMOSFER ÜZÜYOR”

’15 Temmuz Gazisi’ unvanına sahip Hakan Keleş de “Saat 23.00 sularıydı. İki çocuğum vardı biri 6 yaşında başkası 8 yaşında, onlara bakıp ne yapacağımı düşünürken o gün dışarı çıktım. Evvel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın meskeninin oraya gittik. Orada pek bir şey yoktu. Köprüye yanlışsız gitmeye karar verdik. Ağabeyimle birlikte gittik, ağabeyim de o gün vuruldu, o da gazi oldu. Altunizade’nin orada polis bırakmıyordu fakat biz 20 kişilik küme aşağı indik. Lakin, askeri kıyafetli insanların size ateş açacağı insanın aklına gelmiyor. Kurşunun karşısında durmak o denli kolay bir şey değil. Evvel havaya ateş ediyorlardı, sonra üzerimize ateş etmeye başladılar. Orada vurulanlara yardımcı olmaya çalışıyorduk lakin ambulans yoktu. Esasen ambulanslara da ateş ediyorlardı. Ben de saat 00.30 üzere sağ bacağımdan yaralandım. Bayağı kan kaybettim” dedi.

Keleş, “Yaşadığınız acılar bir müddet sonra geçiyor fakat orada şunu görüyorsunuz, beşerler ölüyor, çocuklar annesiz babasız kalıyor. Acılar geçiyor lakin ülkedeki bu siyasi atmosfer, bölünmüşlük, hesaplaşma kültürü, bizi üzen şeyler bunlar. İnşallah bizi yönetenler muhalefeti ve iktidarı ülkenin geleceği için birlikte hareket eder. Bedel ödeyen beşerler için daha hoş şeyler olur” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.