135 yıl mahpusu istenen Bitcoin Safiye ve eşi 39 sayfa savunma yaptı

Aydın’da, kendisini ‘ekonomist-broker’ olarak tanıtıp farklı meslek kümelerinden 40 kişiyi 600 Bitcoin karşılığı yaklaşık 30 milyon TL dolandırdığı suçlamasıyla haklarında dava açılan Safiye Gökçe Aziz (42) ile Oğuzhan Aziz (47) çiftinin yargılanmasına başlanıldı. Can güvenliği tasasıyla SEGBİS ile duruşmaya bağlanan Şanlı çifti hatasız olduklarını belirtirken, hazırladıkları 39 sayfadan oluşan savunmayı avukatları aracılığıyla mahkemeye teslim etti.

Adana’da yaşayan Safiye Gökçe Büyük, yaklaşık 5 yıl evvel eşi Oğuzhan Yüce’nin bir jeotermal güç santralinde elektrik mühendisi olarak misyona başlaması üzerine Aydın’a taşındı. Burada eşiyle birlikte taşeron şirket kuran Safiye Gökçe Aziz, JES şirketlerine personel bulmaya başladı. Bu sırada Aydın Devlet Hastanesi’ne sıhhat denetimine giden Safiye Gökçe Şanlı, argümana nazaran tanıştığı bir doktora kendisini, ‘ekonomist-broker’ olarak tanıttı. Doktora yatırımını kripto para ünitesi Bitcoin’e yapmasını söyledi.

İkna olan hekimden ismine Bitcoin almak üzere para aldı. Bir müddet sonra kâr hissesi verdiği doktora, kendisine yeni müşteriler bulmasını, bunun üzerinden de kâr hissesi ödeyeceğini vaat etti. Böylece saadet zinciri gibisi bir yapı oluşturan Safiye Gökçe Büyük, kısa müddette hemşireden, polise kadar çok sayıda meslek kümesinden 40 şahsa ulaştı.

Safiye Gökçe Şanlı, 23 Ağustos 2019 tarihinde ortadan kayboldu. Mağdurlardan 27’si avukatları aracılığıyla Aydın Cumhuriyet Savcılığı’na hata duyurusunda bulundu. Aydın’da 40 kişiyi 600 Bitcoin karşılığı yaklaşık 30 milyon lira dolandırdığı suçlamasıyla aranan Safiye Gökçe Aziz, 8 Kasım 2019 tarihinde Bursa’da yakalandı.

Safiye Gökçe Büyük, süreçlerinin akabinde sevk edildiği adliyede tutuklandı. Aziz 4 ay cezaevinde kaldıktan sonra 10 Mart 2020 tarihinde yurt dışına çıkış yasağı konularak elektronik kelepçeyle hür bırakıldı. Yüce’ye takılan elektronik kelepçe 1 yıl sonra çıkarıldı.

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Safiye Gökçe Ulu ve eşi Oğuzhan Şanlı hakkında dolandırıcılık hatasından 27 sefer başka ayrı 1 yıldan 5 yıla kadar toplam 135’er yıl mahpus cezası istemiyle Aydın 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün birinci duruşma görüldü.

“CAN GÜVENLİĞİM YOK” DİYEREK MAHKEMEYE SEGBİS İLE BAĞLANDI

Safiye Gökçe ve eşi Oğuzhan Ulu, can güvenliklerinin olmadığı gerekçesiyle duruşmaya Nazilli Adliyesi’nden SEGBİS ile katıldı. Duruşmada 13 mağdur ile tarafların avukatları hazır bulundu. Ulu çifti, el yazısıyla yazdıkları 39 sayfadan oluşan savunmalarını avukatları aracılığıyla mahkemeye teslim etti.

Kimseyi dolandırmadığını belirten Safiye Gökçe Aziz, “26 ay boyunca hiç ihlal gerçekleştirmeden, adaletin bana uygun gördüğü cezanın gerekliliğini yerine getirerek tüm akınlara, tehditlere, hakaretlere karşılık vermeden şahsıma, aileme, çocuklarıma ve akrabalarıma yapılanları susup sineye çekerek mahkeme gününü bekledim. Adalet elbette yerini bulacaktır dedim. Eksik evrakların tamamlanmasıyla yaşadığım süreçte bana yapılan haksızlıkları da beyan ederek suçsuzluğumun adalet önünde gerçekleşmesini temenni ederim” dedi.

“KAZANANLAR SUSTU, ZİYAN EDENLER ONLARI DOLANDIRDIĞIMI SÖYLEDİ”

Safiye Gökçe Ulu, savunmasının devamında bu işlerle amatörce uğraştığını herkesin bildiğini söyledi. Kazananların sustuğunu lakin ziyan edenlerin kendilerini dolandırmakla suçladığını belirten Safiye Gökçe Aziz, “Müştekilerin tamamı benim bu işte amatör olarak uğraştığımı biliyordu. Elde ettiğim kârları kendilerine ödedim. Ziyan edenler olmuştur. Lakin kâr edenler bu işe sesini çıkarmamış, ziyan edenler ise benim onları dolandırdığımı söylemişlerdir. Beyan ve suçlamaları kabul etmiyorum. Ben büsbütün uygun niyet aslı ile hareket ettim. Mahkemeniz tarafından yine inceleme yapılmasını istiyorum. Üzerime atılı kabahati işlemedim” diye konuştu.

Mağdurların sözlerinin akabinde duruşma 7 Haziran 2022 tarihine ertelendi. DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.